Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Suriyeli Çocuklara Eğitim

Suriyeli Çocuklara Eğitim
Hatay’ın Altınözü İlçesi’ndeki Boynuyoğun çadır kentinde kalan Suriyeli ailelerin çocuklarına Türkçe ve Arapça eğitim veriliyor. 810 öğrencinin eğitim gördüğü çadır kentte 35’i Suriyeli 9’u Türk toplam 44 öğretmen görev yapıyor.

 

Öğrenciler, çadırlardan oluşan 11 sınıfta Türkçe’den İngilizce’ye, matematikten din kültürü ve ahlak bilgisine kadar Suriye ve Türk müfredatında yer alan tüm dersleri görüyor. 44 öğretmenin verdiği derslerle geleceğe hazırlanan Suriyeli çocukların tüm kırtasiye ve eğitim malzemeleri de Türkiye tarafından karşılanıyor. Derslerden arda kalan zamanlarda Suriyeli öğrenciler çadırkent içinde oluşturulan spor sahasında futboldan basketbol ve voleybola kadar birçok spor dalında vakit geçiriyor.
 
Altınözü Boynuyoğun Çadır kent Müdürü Zülfikar Yıldırım, 1’inci sınıftan 10’uncu sınıfa kadar tüm sınıflarda eğitim ve öğretimin devam ettiğini söyledi. Çadır kentin 2011 yılında kurulduğunu ve o yıldan bu yana eğitimlerin de sürdürüldüğünü belirten Yıldırım şöyle dedi:
 
"Dersliklerimizde 35 Suriyeli, 9 Türk öğretmen bulunuyor. Müfredatlar hem Suriye hem de Türk eğitim sistemine uygun olarak görülüyor. Türkçe eğitimlerinin yanı sıra her türlü dersi vermekteyiz. Öğrencilerin çadır sınıflarda ders görmesi zor olsa da, Türkiye Cumhuriyeti Devleti elinden geleni yapıyor."

Yayın Tarihi : 06.12.2015 : 13:12

Etiketler : Suriyeli    Çocuklara    Türkçe    Arapça    Eğitim    Kanalben    Haber   


Yorumlar

8387
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN