Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Hayat Kurtaran Baca

Hayat Kurtaran Baca
Muğla’nın Menteşe İlçesi’nde yüzyıllardır kullanılan baca sistemi, yağmuru ve rüzgarı kesecek biçimde yapılan dikdörtgen şekli sayesinde tütmeyi engelliyor ve karbonmonoksit gazından zehirlenmelerin önüne geçiyor.

 

Soğuk kış günlerinin başlamasıyla bacadan kaynaklı soba zehirlenmelerinin yaşanma ihtimali halk arasında tedirginlik yarattı. Muğla’da ise kentin sembolü haline gelen bacalar, yüzyıllardır kent halkını koruyor. Çok uzun yıllardır vatandaşların aynı baca sistemini kullandığını söyleyen Menteşe Belediye Başkanı CHP’li Bahattin Gümüş, üzeri kapalı ve geniş ağızlı bacaların oluklu kiremitle yapıldığını belirterek şunları söyledi:
 
"Muğla’nın simgesi haline gelen bacalar, özellikle yağmurda sert esen rüzgarı kesecek biçimde, dikdörtgen olarak yapılıyor. Dört tarafı açık olduğu için tıkanma ve tütmeyi engelliyor. Rüzgar nereden eserse essin Muğla bacası dumanı geriye üfürmez. Bu bizim bacamızın en önemli özelliğidir. Kurum tuttuğu zaman temizlenmesi gerekiyor. Belediye olarak düzenli bir şekilde denetimlerimizi yapıyoruz. Restorasyon çalışmalarında aslına uygun olarak bacalar yenileniyor."
 
İKLİM KOŞULLARINA UYGUN BACA
 
Türkiye’nin en çok yağış alan illerinden olan Muğla’da halk arasında ’Deli Memet’ olarak adlandırılan poyrazla karışan yağmurun her yönden yağması halkın ihtiyacına göre bir baca şekillendirmesine neden olmuş. Muğla bacasının dört tarafının açık olarak yapılması baca tıkanmalarını ve soba tütmesini engelliyor. 28 yağlı kiremitle çok çabuk yapılabilen bacaların onarımı da kolay.

Yayın Tarihi : 06.12.2015 : 12:01

Etiketler : Hayat    Kurtaran    Baca    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

5249
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN