Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Ankara’da Ayakta Alkışlandı

Ankara’da Ayakta Alkışlandı
Bornova Belediyesi Şehir Tiyatrosu (BBŞT) Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali kapsamında sahneye çıktı.Bu yıl yirmincisi gerçekleştirilen Toplumsal Araştırmalar Kültür ve Sanat İçin Vakıf (TAKSAV) tarafından Ankara'da düzenlenen festivalde, "Bir Anarşistin Kaza Sonucu Ölümü" oyununu sergileyen BBŞT ayakta alkışlandı.

 

Türkiye’nin en uzun soluklu tiyatro festivallerinden biri olan TAKSAV Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali’nin konukları arasında yer alan BBŞT "Bir Anarşistin Kaza Sonucu Ölümü" oyunuyla Ankara seyircisinden tam not aldı. Biletleri günler öncesinde tükenen oyuna Ankara seyircisi  yoğun ilgi gösterdi.Teknik imkan ve mevkii olarak Ankara’nın önemli sahnelerinden olan DT Şinasi Sahnesi'nde gerçekleştirilen gösterimde salon tamamen doldu.
 
 
Profesyonel kadro oyunlarının yanı sıra kursiyerlerin hazırlamış olduğu oyunların da sahnelendiğini belirten Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, “Sanatsal faaliyetler konusunda her türlü desteği vermeye çalışıyoruz. Bornovalılar tiyatro konusunda çok şanslı. Hem tiyatro eğitimi veriliyor hem de oyunlar Bornova Belediyesi’nin 4 ayrı sahnesinde tiyatro severlerin beğenisine sunuluyor. Böylesine uluslararası festivallerde yer almak bizim için büyük gurur. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum”  dedi. Başkan Atila, tüm Bornovalıları büyük emeklerle hazırlanan oyunları seyretmeye davet etti.
 
 
Oyunun konusu:
 
Dario Fo’nun yazdığı ve Tükçe’ye Füsun Demirel’in çevirdiği oyun Türkiye’de pek çok tiyatro grubu tarafından yıllardır sahneleniyor. Oyun 12 Aralık 1969 yılında İtalya'nın Milano kentinde yaşanan gerçek bir olaydan yola çıkıyor. Milli Tarım Bankası'nda gerçekleşen patlama sonrasında gözaltına alınan ve 3 günlük gözaltından sonra kaza sonucu öldüğü açıklanan Giuseppe Pinelli'nin ölümü Dario Fo’nun usta diliyle kara mizaha dönüşüyor. Oyunculuk hastalığına tutulmuş olan Deli, hakkındaki şikayet nedeniyle emniyet müdürlüğüne getirilmiştir. Komiser Bertozzo'nun masasında "kaza sonucu" ölüme dair evraklar bulur ve sorumluların konuyla ilgili soruşturma geçireceğini öğrenir. Bunun üzerine Yargıç rolüne giren Deli, Komiser Calabresi ve Emniyet Müdürü'ne zor anlar yaşatacaktır.
 
 
"Bir Anarşistin Kaza Sonucu Ölümü" oyunu 17 ve 24 Aralık Perşembe saat 20.00'de Çamdibi Nedret Güvenç sahnesinde gösterilecek. BBŞT öte yandan Aralık ayı boyunca her Cuma ve Cumartesi günleri  saat 20.00'de Sevda Şener Sahnesi'nde “Kral Lear” ile de  seyirci karşısına çıkıyor.
 
 

Yayın Tarihi : 06.12.2015 : 12:04


Yorumlar

9928
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN