Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


'Çöpe Atılan İlaçlar Çok Tehlikeli'

'Çöpe Atılan İlaçlar Çok Tehlikeli'
Adana Eczacı Odası Başkanı Ersun Özkan, kullanılmadan çöpe atılan ilaçların kimyasal madde olduğuna dikkat çekerek insan ve çevre sağlığı açısından büyük tehlike yarattığını söyledi.

 

Türkiye’de sağlığa yıllık 50 milyar TL’ye yakın para harcandığını aktaran Ersun Özkan, 17 milyarlık bölümünün ilaca gittiğini belirtti. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve Sağlık Bakanlığı’nın ilaç harcamalarıyla ilgili ciddi tasarruf tedbirleri uygulamaya çalıştığını anlatan Ersun Özkan, "Bu tedbirler çok karşılık bulmuş değil. İlacın doğru kullanılması için daha fazla çaba harcanması gerekiyor" dedi.
 
Türkiye’de akılcı ilaç kullanımıyla ilgili ciddi eksiklikler bulunduğunu savunan Adana Eczacı Odası Başkanı Ersun Özkan, şöyle devam etti:
 
"Evlerimizde birçok ilacın eksik ve yarım kullanıldığı görülüyor. Vatandaşın sağlık okur yazarlığının arttırılması gerekiyor. ’Ağrı kesici’ diye antibiyotik kullanılıyor. Komşunun kullandığı ilaçları kullanıyoruz. Dolayısıyla tasarruf yaparken bence sıfırdan başlamak gerekiyor. Halkın bu konuda bilinçlendirilmesi gerek. Boş yere ilaç kullanılmamalı. Tasarruf olarak Sağlık Uygulama Tebliği ile birlikte ilaçların verilme koşullarını zorlaştırarak bir şeyler yapmaya çalışılıyor. Bu da diğer taraftan hasta mağduriyetlerine yol açılıyor. Bu işin özünde akılcı ilaç kullanımı geliyor. Bununla ilgili gerek Sağlık Bakanlığı gerekse Eczacı Odaları’nın ciddi çalışmaları var ama bunlar maalesef şimdiye kadar çok da yeterli değil."
 
"TEHLİKELİ ATIK SAYILIYOR"
 
Türkiye’de kullanılmadan atılan ilaçlarla ilgili bir çalışma yapılmadığını da aktaran Ersun Özkan, şunları kaydetti:
 
"SGK’nın bu konuyla ilgili kendi hastalarına yönelik bir çalışması vardı ama biz bunun da yeterli olduğunu düşünmüyoruz. Türkiye’de kullanılmayan ilaçlarla ilgili henüz resmi bir kayıt tutulmamış. Kullanılmayan ilaçların ekonomik zararı kadar doğaya ve çevreye de zararı var. Yönetmeliklerde bu konuyla ilgili bir eksiklik var. Miadı dolmuş ilaçlar tehlikeli atık statüsüne giriyor. Dolayısıyla tehlikeli atıkların, atık imha tesislerinde bertaraf edilmesi gerekiyor. Maalesef Türkiye’de bugün bir tek Kocaeli’nde bu tesis var. Türkiye’de herkes bu konuda yönetmeliği çiğniyor, elindeki ilacı çöpe atıyor. Evsel atıklarla birlikte çöpe karışan ilaçlar sonuçta kimyasal maddelerdir. Hem çöpü toplayanlara ve o çevrede yaşayan insanlara zarar verirken, hem de suya ve doğaya karışarak ayrıca zararı var. Bununla ilgili daha ciddi çalışmalar yapılıp her evde özellikle miadı dolmuş ilaçların toplanması gerek. Çünkü bunlar tehlikeli atık. Tehlikeli atıkların çöpe atılmaması gerekiyor ama bununla ilgili bugüne kadar pek bir çalışma yapılmıyor. Mutlak suretle ilgili bakanlıkların önderliğinde bir çözüm bulunmalı."

Yayın Tarihi : 06.12.2015 : 11:47

Etiketler : Adana    Eczacı    Odası    Başkanı    Özkan    Kullanılmadan    Çöpe    Atılan    İlaçlar    Çok    Tehlikeli    Sağlık-Sağlık    Kanalben    Haber   


Yorumlar

9979
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN