Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Suriye’de Her Saat 50 Aile Yerinden Oluyor

Suriye’de Her Saat 50 Aile Yerinden Oluyor
Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Durumlar Koordinatör vekili Kyun-wha Kang, 5 yıldır iç savaşın sürdüğü Suriye’de her saat 50 ailenin yerinden olduğunu söyledi.

 

Ürdün ve Türkiye’de BM’nin yürüttüğü insani yardımlara ilişkin inceleme yapan, iki gündür Kilis ve Gaziantep’te temaslarda bulunan BM Genel Sekreter Yardımcısı Kyun-wha Kang, izlenimlerini gazetecilerle paylaştı. Gaziantep’te bulunan BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi’nde düzenlediği basın toplantısında, uluslararası kamuoyunu Suriye’deki insani krize daha fazla katkıda bulunmaya davet etti. Ürdün’de 600 bin, Türkiye’de ise 2 milyonu aşkın Suriyeli mültecinin bulunduğunu anlatan Kyun-wha Kang, her iki ülkenin Suriyelilere mülteci yerine kardeş gibi baktığını söyleyerek teşekkür etti.
 
2.7 MİLYON ÇOCUK OKULA GİDEMİYOR
 
Uluslararası kamuoyunun Suriye krizine odaklanarak daha fazla yardımda bulunarak Türkiye ve Ürdün’ün yükünü hafifletmesi gerektiğini vurgulayan Kang, şunları söyledi:
 
"5 yılı aşkın süredir iç savaşın sürdüğü Suriye’de her saat 50 aile yerinden oluyor. Suriye krizi son dönemin en büyük insani krizi. Bu yönüyle herkesi sağduyuya çağırıyoruz ve yapılan yardımların en az 2 katına çıkarılmasını istiyoruz. Suriye insani krizinden en fazla kadın ve çocuklar etkileniyor. 6 milyon Suriyeli çocuk insani yardıma muhtaç ve bu çocuklardan 2,7 milyonu okula gidemiyor. Bu durum ileride çocuk işçilik gibi bazı sosyal sorunları da beraberinde getirebileceği göz önünde tutularak önlem alınmalı."
 
Suriyeli mültecilere diğer ülkelerin de daha fazla kucak açmasını isteyen Kyun-wha Kang, Avrupa ülkelerinin sığınma talebinde bulunanların hangi milletten olduğuna bakmadan kabulü için resmi olarak kanallar açmasını, pratik adımlar atarak sorumluluk almasını istedi.
 
BM olarak insani yardımları her şartta Suriye’deki ihtiyaç sahibi sivillere ulaştırma noktasında yoğun şekilde çalışıldığını da anlatan Kang, Suriye içerisinde rejim ve muhaliflerin kontrolü dışındaki IŞİD denetimindeki bölgelere ulaşmakta geçmişte zorluk çektiklerini ancak son zamanlarda sivil toplum örgütleri aracılığıyla buradaki sivillere de daha fazla yardım gönderilmeye başlandığını kaydetti.
 
BM Genel Sekreter Yardımcısı Kyun-wha Kang, son dönemde Rusya ile Türkiye arasında uçak düşürülmesiyle başlayan gerginliğin sona ermesini isterken, Rus savaş uçaklarının insani ve ticari amaçlı hareket eden konvoyları hedef almasının kabul edilemez olduğunu da sözlerine ekledi.

Yayın Tarihi : 05.12.2015 : 19:17

Etiketler : Suriyede    Her    Saat    Aile    Yerinden    Oluyor    Genel-Dış    Haberler    Kanalben    Haber   


Yorumlar

6747
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN