Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


İstanbul'da Vurulan PKK'lı, İzmir'de Gömüldü

İstanbul'da Vurulan PKK'lı, İzmir'de Gömüldü
İstanbul Sancaktepe’de polis baskınında öldürülen Dilan Kortak’ın cenazesi İzmir’in Buca İlçesi Gökdere Köyü’nde toprağa verildi. Cenazeye katılanlar kortejle yürümek isteyince, polis TOMA, zırhlı araçlar ve çevik kuvvetle önlem aldı. 3 saat süren bekleyişin ardından cenazeye katılanlar araçlarına binince kriz çözüldü.

 

Sancaktepe’de polisin PKK hücre evi diye açıkladığı bir daireye yaptığı baskında öldürülen Dilan Kortak’ın cenazesi otopsi işlemleri tamamlanmasının ardından dün ailesi tarafından havayolu ile İzmir’e getirildi. Ailenin 6 çocuğundan en küçüğü olan Dilan Kortak’ın cenazesi bugün Karabağlar İlçesi Şeyh Ahmet Camii’ne getirildi.
 
HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, HDP İzmir İl Başkanı Cavit Uğur, Kotan’ın ailesi ve yakınlarının katıldığı yaklaşık 300 kişi, ellerinde ölen Kotan’ın fotoğrafını tutup, çeşitli sloganlar attı. Kılınan namazın ardından Dilan Kotan’ın, PKK’nin simgesi sarı- yeşil- kırmızı flamaya sarılı tabutu kadınlar tarafından cenaze arabasına kondu.
 
Kalabalık, cenaze arabasının önünde kortej oluşturup, Dilan Kotan’ın cenazesini oturduğu eve kadar yürüyerek götürmek istedi. Çevrede geniş güvenlik önlemi alan polis, grubun bu şekilde yürümesinin ’2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanuna Muhalefet’ suçunu kapsadığını, cenaze arabası ile araçların geçişine izin verileceğini, kalabalığın araçlarına binmesi için anons yaptı. Grup, anonslara rağmen düzenini bozmadı. Grupla polis arasındaki gerginlik yaklaşık 3 saat sürdü.
 
Burada açıklama yapan HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, "Dilan, yargısız infaz edilmiştir. Kasım ayında yapılan milletvekili seçimlerinde partimiz için çok çalıştı. Vücudundan 5 kurşun çıkartıldı. Biran önce çözüm sürecine geri dönülmeli. Dönülmediği taktirde bu kış daha çok ölümlerle karşı karşıya kalacağız. Bugüne kadar dört kadın öldürüldü. Kadınlara yönelik cinayetler durdurulsun. Bu olayı sonuna kadar takip edeceğiz" dedi.
 
Dilan Kortak’ın 6 çocuğundan en küçüğü olduğunu belirten baba İbrahim Kortak, "Mardin’den uzun yıllar önce göç ettik. Annesi yaşamını kaybetti. Kendisi liseye kadar okudu. İstanbul’a yakınlarımızı ve arkadaşlarını görmeye gitti. Kendisi polis tarafından infaz edildi" dedi.
 
Abla Nuran Kortak ise tepsiye koyduğu kınayla polisin bulunduğu bölgeye gelip, yolun açılmasını istedi. Uzun süren gerilimin ardından grup araçlara binip cenaze arabası ile birlikte konvoy oluşturup Kortan’ın evinin önüne geldi. Burada araçları ile kısa bir süre duran kalabalık daha sonra mezarlığa geçip defini gerçekleştirdi.

Yayın Tarihi : 05.12.2015 : 17:08

Etiketler : Pkk    Operasyonunda    Ölen    Dilan    Kortak    Toprağa   


Yorumlar

5676
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN