Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Edirne'de 6 Gardiyan Tutuklandı

Edirne'de 6 Gardiyan Tutuklandı
Edirne Yüksek Güvenlikli F Tipi Kapalı Cezaevi’nde cezasını çeken hükümlü Alaattin Çakıcı ve Hasan Heybetli’nin tedavi için götürüldüğü hastanede, mahkum koğuşunun güvenlik kapısını açık bıraktığı iddiasıyla haklarında soruşturma açılarak tutuklama kararı çıkarılan 7 infaz koruma memurundan 6’sı tutuklandı. Kararın yüzlerine okunması için adliyeye getirilen 6 infaz koruma memuruna 150 kadar mesai arkadaşı ve yakını alkışlarıyla destek verdi.

 

Adalet Bakanlığı Müfettişleri Edirne’deki cezaevlerinde yatan hükümlü ve tutukluların tedavi edilmek için kaldıkları Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi mahkum koğuşunda denetleme yaptı. Müfettişler denetim ve güvenlik kamerası incelemesinde halen hükümlüler Alaattin Çıkıcı ve Hasan Heybetli’nin kaldığı mahkum koğuşundaki 2 güvenlik kapısından birisinin açık bırakıldığını belirleyerek savcılığa suç duyurusunda bulundu. Bunun üzerine başlatılan ve Edirne Cumhuriyet Başsavcısı Muhammet Savran tarafından Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi mahkûm koğuşunda nöbet tutan Yüksek Güvenlikli F Tipi’nde görevli 7 infaz koruma memuru hakkında ‘Örgüte bilerek, isteyerek yardım etme ve hükümlü olan kişinin kaçmasını sağlamak’ suçlarından soruşturma başlattı. Önceki gün Başsavcı Savran tarafından ifadeleri alınan infaz koruma memurları Ş.Y., S.T., E.M., Z.Y., İ.S., M.G.Ş. ve G.A. sevk edildikleri Sulh Ceza Mahkemesi tarafından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.
 
BAŞSAVCI İTİRAZ ETTİ, TUTUKLAMA KARARI ÇIKTI
 
Bu kararın ardından soruşturmayı yürüten Edirne Cumhuriyet Başsavcısı Muhammet Savran, Kırklareli Sulh Ceza Mahkemesi’ne itiraz etti. Dosyayı inceleyen Kırklareli Sulh Ceza Mahkemesi başsavcılığın itirazı haklı görerek dün gece Edirne Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevi’nde görevli 7 infaz koruma memurun yakalanarak tutuklanmasına karar verdi. Haklarında tutuklama kararı verilen infaz koruma memurlarından Ş.Y., S.T., Z.Y., İ.S., M.G.Ş. ve G.A. polis ekiplerince gözaltına alındı. Memurlardan E.M.’ye ise ulaşılamadı.
 
ADLİYEYE SEVK EDİLDİLER
 
Geceyi Edirne Emniyet Müdürlüğü’nde geçiren infaz koruma memurları haklarında tutuklama kararının yüzlerine okunması için Edirne Adliyesi’ne getirildi. Memurların mesai arkadaşları ve aileleri de adliye önüne gelerek destek verdi. Memurların adliyeye girişleri sırasında aileleri sarılarak gözyaşlarına hakim olamadı.
 
“GERÇEĞİ HERKES GÖRECEK”
 
Memurların disiplin soruşturma gereken bir konuyla tutuklandığını ifade eden yakınları, “Memuru korumaktansa cezalandırmanın daha kolay olduğu bir ülkede yaşıyoruz. Memurunun can güvenliğini sağlamaktan haciz yöneticilerimiz, memurları tutuklatarak onları ve diğer dışarı görevi başında olan memurları kanuni olmayan yollara sevk etmeye ve can güvenliğini tehlikeye atmaya çalışıyor. Aslı astarı olmayan boş sebep ve iftiralarla tutuklanan arkadaşlarımız bu iftira sürecinden alınlarının akıyla çıkacak ve bu hazırlanan tiyatro oyununun son perdesinde gerçeği herkes görecek. Savcılık karıncaları ezen fillere söz geçiremediği için ezilen karıncaları cezalandırma yolunu seçti” dedi.
 
Tutuklanan memurların avukatlarından Çağrı Muştu, disiplin soruşturma olması gereken konunun hürriyeti bağlayıcı tutuklama dönüştürüldüğünü ifade ederek, “Müvekkillere isnat edilen suç örgüte üye olmak firara yardım etmektir. Dosya kapsamında bu suçlara ilişkin hiçbir delil bulunmamaktadır. Örgütün tanımı kanunda açık olarak yapılmıştır. Müvekkillerin eylem birliği içerisinde hareket ettikleri firara yardım ettikleri iddia edilmektedir. Ortada firar etmeye çalışan bir mahkum yoktur. Bu konuda ifadesi alınan bir mahkumda yoktur. Talimatlara uymamanın yaptırımı disiplin soruşturmasıdır. Tutuklama gibi hürriyeti kısıtlayıcı bir uygulama çok ağırdır, verilen karara gerekli itirazları yapıp müvekkillerin serbest kalmasını sağlamaya çalışacağız” dedi.
 
Polis, hakkında tutuklama kararı olmasına rağmen henüz ulaşılamayan infaz koruma memuru E.M.’nin yakalanması için çalışma başlattı.

Yayın Tarihi : 05.12.2015 : 16:42

Etiketler : Hastanede    Mahkum    Koğuşu    Kapısını    Açık    Bırakan    İnfaz    Koruma    Memuru    Tutuklandı    Kanalben    Haber   


Yorumlar

7809
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN