Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Masum'dan 'Türk Askeri' Tepkisi

Masum'dan 'Türk Askeri' Tepkisi
Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum, Türk askerinin IŞİD kontrolündeki Musul kenti yakınlarında konuşlandırılmasının "uluslararası hukukun ve normların ihlali" olduğunu öne sürdü. Ankara'dan Hürriyet'e konuşan bir kaynak ise Bağdat yönetiminin tepkisine ilişkin değerlendirmesinde, "Irak'ta işler bir merkezi yönetim yok. Bunlar nafile çıkışlar" dedi.

 

İngiliz Reuters'ın haberine göre; internette yer alan açıklamasında Masum, Türkiye'ye askerleri geri çekme çağrısında bulunurken, Irak Dışişleri Bakanı'ndan ülkenin egemenliğini ve bağımsızlığını korumak için gerekli önlemleri almasını istedi.
 
Musul yakınlarındaki Başika bölgesine gönderilen Türk askerlerinin, IŞİD'le mücadele eden güçlere eğitim vereceği belirtilmişti.
 
Irak Başbakanı Haydar el İbadi ise Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, "Türk ordusunun izinsiz olarak Musul vilayetinde bulunması, Irak'ın eğemenliğinin ciddi bir şekilde ihlâl edilmesidir" açıklaması yapmıştı.
 
Irak Dışişleri de “Bağdat yönetimi ile koordineli olmadan bir askeri operasyon kesinlikle kabul edilemez” diyerek, Türkiye’nin Musul’a asker göndermesini kınadı.
 
BAŞİKA'DA NÖBET DEĞİŞİMİ
 
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), iki yılı aşkın süredir Musul’un 32 kilometre kuzeyindeki Başika’da peşmerge güçleri ve diğer IŞİD karşıtı grupları eğitiyor.
 
Önceki gün Başika'da eğitim veren komando birliği ve tank gücünde nöbet değişimi yaşandı. Başika’ya Siirt 3. Komando Tugayı’ndan 400 komando gönderildi. Buradaki asker sayısı 600'ü buldu. Kampta daha önce 90 kadar komando bulunuyordu.
 
Takviyeli görev değişimine ilişkin mutabakata, geçici hükümet döneminde dışişleri bakanı olan Feridun Sinirlioğlu’nun Kuzey Irak’a 4 Kasım’da yaptığı ziyaret sırasında Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Barzani ile görüşmesinde varıldı.

Yayın Tarihi : 05.12.2015 : 16:16

Etiketler : ırak    cumhurbaşkanı    fuad masum    başika   


Yorumlar

3385
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN