Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


'Hiç Kimse Minareye Kılıf Uydurmaya Kalkmasın’

'Hiç Kimse Minareye Kılıf Uydurmaya Kalkmasın’
Diyarbakır'da çatışmalarda zarar gören tarihli 4 ayaklı minarede geçen çarşamba günü basın açıklaması yaptıktan sonra, güvenlik güçleriyle teröristler arasında çıkan çatışma sırasında tek kurşunla vurulan Diyarbakır Baro başkanı Tahir Elçi, ölümünün birinci haftasında mezarı başında anıldı. Baro Başkan Yardımcısı Ahmet Özmen, soruşturmanın çok yavaş yürümesinden ve cinayetle ilgili bir isme ulaşılamamasından yakındı.

 

Diyarbakır’ın Merkez Sur ilçesindeki Yenikapı sokakta bulunan ve çatışmalarda zarar gören tarihi 4 Ayaklı minare önünde geçen 28 Kasım’da basın açıklaması yaptıktan sonra öldürülen Diyarbakır Baro Başkanı Avukat Tahir Elçi, ölümünün birinci haftasında mezarı başında anıldı. Anmaya Tahir Elçi’nin eşi Türkan Elçi, kızı Nazelin, Hrant Dink’in eşi Rakel Dink, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Fırat Anlı ve Avukatlar katıldı.
 
"SORUŞTURMA ÇOK YAVAŞ YÜRÜYOR"
 
Bir dakikalık saygı duruşundan sonra konuşan Diyarbakır Baro Başkan Yardımcısı Avukat Ahmet Özmen, soruşturma Tahir Elçi cinayetinin sorumlusu, katili veya şüphelisiyle ilgili henüz bir isme ulaşılamadığını belirterek, soruşturmanın çok yavaş yürümesinden yakındı. Avukat Ahmet Özmen şunları söyledi: 
 
"Sevgili başkanımız Tahir Elçi’nin katledilmesinin 7’nci günündeyiz. Sevgili başkanımız geçen hafta bugün saat 10.53’te Diyarbakır’ın tarihi sembol eserlerinden biri olan 4 ayaklı minare önünde maalesef hunharca vuralarak katledildi. Üzerinden 7 gün geçti. Ama henüz soruşturma dosyasında, savcılığın yapmış olduğu inceleme ve araştırmalar neticesinde değerli başkanımızın cinayetinin sorumlusu, katili, şüphelisi olabilecek hiç bir isim yok elimizde. Soruştuma bu yönüyle bizce çok yavaş yürümekte. Biz bir an evvel hiç bir gecikmeye ve tereddüte ve endişeye mahal vermeksizin soruşturmanın etkin, adil ve hızlı bir şekilde yürütülerek başkanımızın katil veya katillerinin bulunmasını talep ediyoruz. Biz 7’nci gün vesilesiyle mezarının başında kendisini bir kez daha saygıyla anıyor, kendisine halkımıza, baromuza insan hakları mücadelesine, demokrasiye katkısından dolayı bir kez daha teşekkür ediyor ve saygıyla önünde eğiliyoruz. Kendisine mezarı başında bir kez daha söz veriyoruz. Biz senin katillerinin takipcisi olacağız sevgili başkanımız. Biz senin açtığın demokrasi ve insan hakları mücadelesi yolunda yürümeye devam edeceğiz."
 
"MİNAREYE KILIF UYDURULMASIN"
 
Tahir Elçi’nin eşi Türkan Elçi de, eşinin cinayetiyle ilgili kimsenin minareye kılıf uydurmaya kalkmamasını isteyerek, "Lütfen minareye kılıflar hazırlanmasın. Minareyi çalan kılıfını hazırlar derler ya. 4 Ayaklı minareye kılıflar bulmasınlar. Tahir Elçi’nin katili bulunsun. Kutsal bir mekanın ayakları önünde ölen bir insanın da katilinin cezalandırılmayacağına inanmıyorum. O mekanın tarihi değeri yanında böylesi bir Müslüman toplumun kutsal saydığı bir caminin ayaklarının önünde ölmekte hiç kimseye kısmet olmaz diye düşünüyorum. Bugün bu bilinmezse yarın toplum bunu anlayacak. Gerçek anlamda Allah’a inanan insanların buna inanç getireceklerine ve bu katillere lanet yağdıracaklarına içten inanıyorum. Sonuna kadar takipçisi olacağım. Canım pahasına bile olsa hiç bir şey için bile olmasa Tahir Elçi için sonuna kadar mücadele edeceğim" dedi.
 
Hrant Dink’in eşi Rakel Dink ise, kederli olduklarını belirterek, "Saygımızı sunmaya geldik. Kederliyiz. Ülkemizin böylesi canları hunharca öldürülüyor. Temenimiz bu cinayetler sona ersin.  Hepimize Tanrıdan teselli diliyorum" diye konuştu.
 
CEP TELEFONU İLE YASİN
 
Konuşmaların ardından, Tahir Elçi’nin eşi Türkan, kızı Nazelin, Hrant Dink’in eşi Rakel Dink, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Fırat Anlı ve Avukatlar Tahir Elçi’nin mezarına karanfiller bıraktı. Bazı avukatlar ise cep telefonlarıyla Tahir Elçi için Yasin-i Şerif dinletti.
 
MÜFETTİŞLER SORUŞTURMAYI SÜRDÜRÜYOR
 
Bu arada olayı soruşturmak  için İçişleri Bakanlığı tarafından Diyarbakır’a gönderilen 2 mülkiye başmüfettişi ile 2 polis müfettişinin çalışmaları ise devam ediyor. Müfettişler, olay yerinde bulunan gazeteciler, polisler ve diğer görgü tanıklarıyla tek tek görüşerek olayın aydınlanması için çok yönlü bir şekilde araştırmasını sürdürüyor. 

Yayın Tarihi : 05.12.2015 : 13:46

Etiketler : Öldürülen    Eşi    Tahir    Elçiyi    Mezarı    Başında    Anan    Türkan    Elçi    hiç    Kimse    Minareye    Kılıf    Uydurmaya    Kalkmasın    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

4201
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN