Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


''Rusya Ticari Ortağımız''

''Rusya Ticari Ortağımız''
Antalya’nın Alanya İlçesi’nde yerleşik Ruslarla bir araya gelen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Bu gerginliği en kısa sürede gideririz. Rusya sadece dostumuz değil, aynı zamanda ticari ortağımız" dedi.

 

 
Türkiye ile Rusya arasında yaşanan uçak krizin ardından Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) ilçede yerleşik yaşayan Ruslarla dostluk kahvaltısı düzenledi. Kahvaltıya, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ilçe protokolü, yerleşik Ruslar ve iki ülke vatandaşlarının kurduğu derneklerin temsilcileri katıldı.
 
’YALAN SÖYLEMEMEK LAZIM’
 
Burada konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya ile hiç arzu edilmeyen bir gerginlik yaşandığını söyledi. Çavuşoğlu, "Ama biz bu gerginliği aşacağımıza ve ilişkimizi daha ileriye götüreceğimize inanıyorum. Tabi bunun için her şeyden önce aramızdaki diyaloğun devam etmesi lazım. Lavrov ile Belgrat’ta faydalı bir görüşme yaptım. Tüm konuları pozitif atmosferde medeni bir şekilde konuştuk. Farklılıkları azaltmak için konuşmaya devam etmek lazım. Bunu yaparken de samimi ve dürüst olmamız gerekiyor. Her şeyden önce gerçek olmayan şeyleri Rus ve Türk halkına söylememek lazım. Yalan söylememek lazım. Bugün Rusya’ya baktığınızda gerçek olmayan söylemler ve haberler var" dedi.
 
’TÜRK VATANDAŞLARI KÖTÜ MUAMELELERE MARUZ KALDI’
 
Yaşanan krizin ardından Türkiye’deki yöneticiler ve medyanın karalama kampanyası yapmadığını belirten Bakan Çavuşoğlu, "Bugün ne Türkiye’yi yönetenler ne de Türk medyası Rusya’ya karşı karalama kampanyası başlatmamıştır, ama gerekli cevabı vermek de görevimiz. Tabi ki bu gerginlik halklarımıza yansımamalı. Dostum Lavrov’a da söylediğim gibi Rusya’daki Türk vatandaşları kötü muamelelere maruz kaldı. Lavrov da bunu kabul etti ve bunların olmaması için tedbir alacağını söyledi. Bu gerginliği en kısa sürede gideririz. Rusya sadece dostumuz değil, aynı zamanda ticari ortağımız" diye konuştu.
 
’BİZİ KİMSE AYIRAMAZ’
 
Alanya Rus Dili Konuşanlar İşbirliği ve Dayanışma Derneği (ARDİD) Başkanı Anjelika Anzhela da konuşmasında, "Rusya ve Türkiye arasındaki gerginlikte bir mesaj vermek bize düşüyor. Yıllardır Alanya’da eski Sovyet milletleri için mücadele ediyorum. Sayın kaymakam, sayın belediye başkanı bize çok destek verdi. Sayın bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu da dini özgürlüğümüz için elinden geleni yaptı. Şunu söylemek istiyorum; biz kardeşiz, biz dostuz. Hükümete güvenelim. Her şey çok güzel olacak. Bizi kimse ayıramaz" şeklinde konuştu.
 
’İLİŞKİLER YİNE NORMALE DÖNECEK’
 
ALTSO Başkanı Mehmet Şahin ise Türkiye’nin dünyaya açılan kapısı konumundaki Alanya’nın dünyanın her yerinden gelenlerin memleketi haline geldiğini söyledi. Yüzlerce yıldır süregelen kardeşliğin söz konusu olduğunu aktaran Başkan Şahin, "Müttefikimiz Rusya ile Türkiye arasındaki kriz sizleri olduğu gibi bizleri de derinden yaraladı. İki ülkenin yöneticileri bu sorunu çözmek için çalışıyor. Yaşanan krize rağmen halklar, arasındaki dostluk, kardeşlik ve huzuru bozmayacağına inancımız tam. Bu iki ülke arasındaki ilişkiler yine normale dönecek. Bu kriz sonsuza kadar devam edemez" dedi.
 
 

Yayın Tarihi : 05.12.2015 : 12:55

Etiketler : Bakan    Çavuşoğlu    Rusya    Sadece    Dostumuz    Değil    Aynı    Zamanda    Ticari    Ortağımız    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

9416
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN