Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Mucit Gençler Başardı

Mucit Gençler Başardı
Gediz Üniversitesi Teknoloji Takımı (G-Tech), motorları dahil tamamı kendilerinin eseri 2 konsept araç hazırladı. Biri TÜBİTAK tarafından ’Yerli Ürün Teşvik Ödülü’ne layık görüldü. Diğeri de bu hafta Shell Türkiye, Türkiye İhracatçılar Meclisi ve Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nden ’Teknik İnovasyon Ödülü’ aldı.

 

Makine, Elektrik-Elektronik ve Endüstri mühendisliği bölümlerinde öğrenim gören öğrenciler, danışman hocaları Doç. Dr. Selim Solmaz’la beraber bu yıl 2 konsept araç birden hazırladı. Motorları dahil tamamı Gediz Üniversitesi laboratuvarlarında üretilen araçlardan elektrikli olana ’Devrim’, hibrit olana da ’G-Tech PHEV’ adı verildi. Gediz Üniversitesi’nin mucit gençleri gece gündüz çalışarak ortaya çıkardıkları bu 2 projeyle peş peşe 2 ödül birden aldı. Önce TÜBİTAK, Türkiye’nin ilk yerli otomobili Devrim’den esinlenilen aracı ’Yerli Ürün Teşvik Ödülü’ne layık gördü. Devrim’in ardından G-Tech PHEV de Shell Türkiye, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen Shell Eco-Marathon Türkiye’de ’Teknik İnovasyon Ödülü’ne hak kazandı.
 
Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selim Solmaz, hem benzinli hem de elektrikli motora sahip G-Tech PHEV ile otomotiv teknolojisine bazı yenilikler getirdiklerini açıkladı. Doç. Dr. Solmaz, ortaya koyduklarını seri hibrit güç sistemiyle bu ödüle layık görüldüklerini dile getirdi, “En az yakıtla en yüksek performans sağlayacak şekilde tasarlanıp hazırlandı. Bir litre benzinle bin kilometre gidebilen Gediz Gasoline Car 2 (GGC2) isimli aracımızın daha da ileri seviyedeki bir versiyonu. 2016’nın haziran ayında İngiltere’de yapılacak Shell Eco-Marathon’da onunla yarışacağız. Bu zorlu organizasyona iyi hazırlanıp dereceyle dönmek istiyoruz. Diğer yandan da yerli teknolojiler üzerine çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Tek amacımız tüm dünyaya ülkemizden yeni teknolojiler kazandırabilmek" dedi.

Yayın Tarihi : 05.12.2015 : 10:38

Etiketler : Mucit    Gençler    Başardı    Bölge   


Yorumlar

9355
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN