Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


"Yüzde Yüz İttifak Aranmamalı"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, yeni Anayasa çalışmalarıyla ilgili daha önce kurulan uzlaşma komisyonunda partilerin güçlüri oranında değil, 3’er milletvekili ile temsil edildiğini hatırlatarak, "Dolayısıyla bu temsilde bir adaletsizlik vardı. O çok olumsuz sonuçlar verdi. O nedenle yeniden gözden geçirmek gerekir. Siyasi partiler bu komisyonda güçleri oranında temsil edilmelidir. Yüzde yüz ittifak aranmamalıdır" dedi.

 

Mehmet Ali Şahin, memleketi Karabük’te seçim sonrası köy gezilerini sürdürdü. Safranbolu İlçesi’ne bağlı Davutobası Köyü’nde köy konağında köylülerin sorunlarını dinleyen Şahin, gazetecilerin sorularını da cevaplandırdı. Şahin, yeni Anayasa ile ilgili çalışmalara ilişkin soru üzerine Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, önümüzdeki haftalarda parlamentoda grubu bulunan siyasi parti genel başkanlarını ziyaret edeceğini, bu ziyarette yeni Anayasa’nın gündemde olacağını söyledi. Şahin, bir darbe sonucu, darbe ürünü olan 1982 Anayasasının bir an önce değiştirilerek yerine tamamen sivil bir anlayışla hazırlanmış Anayasa’nın yürürlüğe girmesini arzu ettiklerini vurgulayan Şahin, şöyle konuştu:
 
"Bu konuda siyasi partiler derlerse ki ’Geçmişte olduğu gibi yeniden bir uzlaşma komisyonu kuralım.’ Geçmişte kurulmuş uzlaşma komisyonu gibi bir komisyon kurulursa netice alınacağı kanaatinde değilim. Çünkü orada siyasi partiler güçleri oranında değil, her bir siyasi parti 3 milletvekiliyle temsil ediliyordu. Biz de 3 milletvekiliyle temsil edildik, o zaman BDP’ydi şimdi HDP oldu, onlar da 3 milletvekiliyle temsil edildi. Dolayısıyla bu temsilde bir adaletsizlik vardı. O çok olumsuz sonuçlar verdi. O nedenle yeniden gözden geçirmek gerekir. Siyasi partiler bu komisyonda güçleri oranında temsil edilmelidir. Yüzde yüz ittifak aranmamalıdır. Siyasi partiler işbirliği yapabilirlerse, mesela AK Parti ile CHP birlikte hareket etse parlamentodan referandumsuz bir şekilde Anayasa’nın geçmesi mümkündür. Buna da imkan sağlayacak bir düzenleme yapılmalı. Eğer bunları yapmazsanız yeniden havanda su dövülür. Yine 24’üncü dönemde olduğu gibi netice alamayabiliriz diye endişe ediyorum."
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, "Partili Cumhurbaşkanlığı formülünü bile anayasaya yansıtabiliriz. Bu bile rahatlama sağlar" şeklinde basına yansıyan açıklaması olduğuna işaret eden Şahin, "Bu yeni Anayasa çalışmaları esnasında herhalde gündeme gelecek, konuşulacak olan başlıklardan bir tanesidir diye değerlendiriyorum. Önümüzdeki haftalarda bütçe meselesi var. Bütçenin dışında herhalde en önemli gündem maddesi yeni anayasa olacaktır. Geçmişte yapılan yanlışlıkları tekrar etmeyecek bir uzlaşma komisyonu kurulursa umarım inşallah yeni bir anayasayı bu dönemde yürürlüğe koymuş oluruz diye değerlendiriyorum" dedi.

Yayın Tarihi : 04.12.2015 : 16:16

Etiketler : Ak    Partili    Şahinden    Anayasa    Komisyonu    Değerlendirmesi    Yüzde    Yüz    İttifak    Aranmamalı    Politika    Kanalben    Haber   


Yorumlar

1754
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN