Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Kocaoğlu İptal Edilen Planları Değerlendirdi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Yeni Kent Merkezi’nde mahkeme tarafından iptal edilen plan notlarının iptal gerekçeleri dikkate alınarak Aralık veya Ocak ayında yeniden düzenleneceğini açıkladı.

 

 
Mavişehir’de toplu konut alanı kararından sonra Bakanlık’ın imar planlarının da iptal olması durumunda yetkinin Büyükşehir Belediyesi’ne geçeceğini, yeni bir plan yapacaklarını belirten Kocaoğlu “Önemli olan Yeni Kent Merkezi’nde de yatırımların ve vatandaşın önünün açılması" dedi.
 
İzmir’de kent planlamasıyla ilgili mahkemelerden çıkan iki iptal kararı tartışılmaya devam ediyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocağlu, Yeni Kent Merkezi’nde başta “turizm-ticaret" ve “turizm-ticaret-kültür" tanımlarına rezidans ve yüksek nitelikli konutun da yapımına olanak sağlayan plan notu değişikliğinin iptali, Mavişehir’de de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yürürlükteki imar planlarına dayanak olan Valilik’in aldığı toplu konut ilanı kararının iptali kararlarıyla ilgili Gode Cengiz yolcu gemisinin hizmete alınma töreninden sonra basın mensuplarına açıklamalar yaptı.
 
Zor bir sürecin kendilerini beklediğini belirten Kocaoğlu “Toplu konut alanı ilanı kararı iptal edildi. Şu anda 5 bin ve bin ölçekli planlar yürürlükte. Onlara da dava açılmış durumda. Akibetleri belli değil. Bir süreç yaşanacak. Tabii ki yapılmış bir plan var. Daha önce bizim yaptığımız durumu toparlayan bir plan vardı. Yargı, devam eden davalar sonunda bölge plansız kalırsa, planlama yetkisi İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne geçer. Bizim daha önce yaptığımız ve iptal olan bir plan var" dedi. Kocaoğlu, Mavişehir’de yeni açılan bir AVM’nin geleceğiyle ilgili bir soruya ise “Bir şey olacağını zannetmiyorum. Ruhsat aldığına göre mevzuata göre yapılmıştır. Bir problem olacağını zannetmiyorum" dedi.
 
Yeni Kent Merkezi Planları’nın kentin kaldıraç projesi olduğunu belirten Kocaoğlu, burada binalar yapıldıkça kentin zenginleştiğini söyledi. Kocaoğlu “Meslek kuruluşları, arsa sahipleri, odalar ile görüşerek bir plan yapmaya çalıştık. Planda bir çok ihtiyaca göre revize yapıldı. Çeşitli plan notları ilave edildi. Tüm amacımız bu projenin hayata geçmesidir. Kentimizin kalkınmasıdır. Hizmet ve turizm sektöründe kentimizin sıçrama yapacağına inanıyoruz. Bunun için bir çok çalışmalar yapıyoruz. Kültür ve sanat boyutunu İzmir Büyükşehir Belediyesi tamamlayarak sürdürüyor" dedi.
 
Planın Liman arkası bölümünde, Tariş’in arazilerinin olduğu Ege Mahallesi ve çevresinde turizm-ticaret ve kültür tanımları olduğunu belirten Kocaoğlu, yatırımcıların da talebiyle üçte bir oranında konut ilavesi yaptıklarını söyledi. Kocaoğlu, “Buna itiraz oldu. Dava açıldı. Yargı kararında bu var. Bir de Tariş’te beş parsel var. 400 bin metrekare civarında inşaat alanı var. Yüzde beşi kongre merkezi, kültür merkezi olması gerekiyor. Beş arsada ayrı ayrı yapacaklarına bir arsada 20 bin metrekare yapabileceklerini söylediler. Kentin ihtiyacı olan bir kongre ve kültür merkezi buraya yapılabilecekti. Bize da uygun geldi. Bu değişiklikle böylece aynı şahsa ait, aynı kıymette parsellere, kültür veya diğer lejantları diğer parsellerde yapma olanağı sağladı. Bu da bozuldu" dedi.
 
Kocaoğılu, Yeni Kent Merkezi’nde plan notlarıyla ilgili mahkemenin iptal kararındaki gerekçeler dikkate alınarak yeniden düzenleme yapacaklarını açıkladı. Yetişirse Aralık, yetişmezse Ocak ayı Büyükşehir Belediye Meclisi’ne konuyu gündeme getireceklerin belirten Kocaoğlu, "Arkadaşlar çalışıyor. Niyetimiz, yaptığımız iş belli. Önemli olan o bölgedeki yatırım, Karşıyaka’da yatırımın durmaması ve vatandaşın önünün açılmasıdır. Uzlaşı ile çözülecek konulardır. Zaten kenti katılımcı anlayışla yönetmeye çalışıyoruz. Bu sorunu da İzmirliler ve konunun uzmanları ile birlikte çözeceğimize inanıyoruz" dedi.
 
 
"Efsane" Körfez'de yaşayacak
 
Toplu ulaşımda deniz taşımacılığının payının arttırılması ve mevcut filonun modern, çevreci ve engelli kullanımına uygun gemilerle yenilenmesi amacıyla “Deniz Ulaşımını Geliştirme Projesi”ni uygulamaya koyan İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu kapsamda sipariş verdiği 15 yolcu gemisinden 8.'sini de hizmete aldı. Karşıyaka Spor Kulübü’nün efsane futbolcusu Gode Cengiz” lakaplı Cengiz Kocatoros’un adının verildiği geminin ismi, Kocatoros’un doğum günü olan 5 Eylül’de gövdeye yazılmıştı. Geçtiğimiz günlerde teslim alınan gemi, test işlemlerinin ardından düzenlenen törenle seferlerine başladı. Bostanlı İskelesi'ndeki törene İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun yanı sıra, milletvekilleri, ilçe belediye başkanları, Karşıyaka Spor Kulübü Başkan ve yöneticileri, Cengiz Kocatoros'un eşi Zerrin, oğlu Tayfun Kocatoros, kızı Gamze Kocatoros Çelik, torunu Lal ve çok sayıda Karşıyakalı katıldı. 
 
 
Kentin değerleri unutulmayacak
 
Törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Körfez ulaşımını geliştirmek amacıyla alımını yaptıkları gemilerle Karşıyaka, Güzelyalı, Üçkuyular, Konak, Pasaport ve Alsancak arasında yolcu taşıdıklarını belirterek, “Cengiz Kocatoros'la birlikte gemilerimizden 8.'si de hizmete girdi. Daha sonra Gürsel Aksel, Sait Altınordu, Vahap Özaltay ve Metin Oktay'ın isimlerini taşıyan gemilerimiz gelecek. Aldığımız arabalı vapurlardan da ilki hizmete girdi. Ahmet Piriştina ve Kubilay isimlerini taşıyacak diğer iki arabalı vapurumuz da gelmek üzere. Bu gemiler Körfez'de salındıkça onların isimleri yaşayacak" diye konuştu. Başkan Kocaoğlu, Karşıyaka tramvayının yapımının da hızlı bir şekilde ilerlediğini söyledi. 
 
Alımını yaptıkları gemilerin isimlerini kamuoyuna sorarak belirlediklerini vurgulayan Başkan Aziz Kocaoğlu, "Kentleri kent yapan tarihi değerleri korumak kadar, bu kente iz bırakmış, bu kentin sanatına, kültürüne. sporuna katkıda bulunmuş efsane isimleri de yaşatmamız, unutturmamamız gerekiyor" dedi. 
 
 
"İzmir'de yaşamak en büyük onur"
 
Birer gün arayla yaşama veda eden Karşıyaka'nın unutulmaz futbolcuları Lemi Yerli ve İbrahim Yegül'ü de saygıyla andığını belirten Başkan Kocaoğlu, sözlerine şöyle devam etti: 
 
“İzmirli hemşerilerimize layık olmak için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Birlikte karar veriyoruz, birlikte üretiyoruz. İyi ki İzmir'deyiz. Türkiye'nin en aydın, en vefalı insanlarıyla bir yolculuğa çıktık. İzmir'de olmak, İzmir'de yaşamak, İzmir'de belediye başkanlığı yapmak, emin olun bir insana verilebilecek en büyük onur. Bana bunu üç defa layık gördünüz. Hepinize çok teşekkür ediyorum”
 
 
Akpınar'dan hizmet teşekkürü
 
Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar da yaptığı konuşmada, Büyükşehir Belediyesi'nin dur durak bilmeden tüm ilçelere eşit hizmet vermeye devam ettiğini belirterek, "Tramvayla daha ucuz, daha sağlıklı ulaşıma katkıda bulunduğu için, gemilerinden birine bu anlamlı ismi verdiği için Başkanımız Aziz Kocaoğlu'na teşekkür ediyoruz. Cengiz Kocatoros, Karşıyaka ile bütünleşmiş markalaşmış bir isim. İyi ki Gode Cengizler bu kente yaşamış ve hizmet etmiş. Karşıyaka aşksa, İzmir bir sevda. İşte bu sevda Türkiye'yi aydınlatıyor" dedi. 
 
Karşıyaka Spor Kulübü Başkanı Ali Erten, son iki gün içinde iki büyük isim Lemi Yerli ve İbrahim Yegül'ü kaybetmenin üzüntüsünü yaşadıklarını belirterek "Büyükşehir'in yeni gemilerinden birine büyük kaptanımızın adının verilmesi, bu büyük üzüntümüzü bir nebze de olsa hafifletiyor. Büyük Karşıyaka ailesi adına, bu ismi yaşatmak adına emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.
 
Törende duygusal anlar yaşayan Zerrin Kocatoros ise İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kente kazandırdığı yolcu gemilerinden birine eşi Cengiz Kocatoros'un adını layık gördüğü için Başkan Kocaoğlu'na ve tüm emeğe geçenlere teşekkür etti. 
 
Körfez'de ilk sefer
 
Törenin ardından Cengiz Kocatoros gemisinin Körfez'deki ilk seferi Başkan Kocaoğlu ve davetlilerin de katılımıyla gerçekleştirildi. Kocatoros Ailesi'ne yolculuk boyunca eşlik eden Başkan Kocaoğlu, Gode Cengiz'in minik torunu Lal ile de yakından ilgilendi.  
 
Sırada Göztepe efsanesi Gürsel Aksel var
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi, yeni filonun 9. gemisine de Göztepe’nin unutulmaz kaptanı Gürsel Aksel’in ismini verecek. Daha sonra Sait Altınordu, Vahap Özaltay ve Metin Oktay’ın isimlerini taşıyan gemiler filoya katılacak.
 
Cengiz Kocatoros kimdir?
 
1943 yılında dünyaya gelen, futbol dünyasının “Gode Cengiz” olarak tanıdığı Cengiz Kocatoros, Karşıyaka Spor Kulübü’nde uzun yıllar futbol oynadı. Dönemin birçok yıldızı gibi Karşıyaka Lisesi’nde yetişen sporcu, o dönemde güçlü yapısı ve kafa golleriyle sivrildi. Futbola başladığı ilk günden itibaren alkışlanan oyununun yanı sıra kişiliği ile de öne çıkan Gode Cengiz, milli formayı taşımanın onurunu da yaşadı. Büyük futbolcu, 23 Haziran 1985 günü geçirdiği beyin kanaması sonucu hayata çok genç yaşta veda etti.
 
 
 

Yayın Tarihi : 04.12.2015 : 16:13

Etiketler : Başkan    Kocaoğlu    İptal    Edilen    Planları    Değerlendirdi    Bölge   


Yorumlar

8192
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN