Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Karabağlar Edebiyat Günleri

Karabağlar Edebiyat Günleri
Karabağlar Belediyesi’nin Türk edebiyatının ölümsüz yazarı Reşat Nuri Güntekin adına düzenlediği 6. Reşat Nuri Güntekin Edebiyat Günleri başladı.

 

 
Yazar Bekir Yurdakul’un sunduğu, açılış konuşmasını Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu ve Yazar Tuna Kiremitçi’nin yaptığı etkinlik, iki gün boyunca söyleşi ve panellerle devam edecek. Etkinlikte; Tuna Kiremitçi, Enver Aysever, Görkem Altan, Onur Behramoğlu, Hakan Bıçakçı, Doğu Yücel, Onur Gaymaz, Kutlukhan Kutlu, Gülşah Elikbank, Hakan Urgancı ve Birsen Ferahlı gibi sanat ve edebiyat dünyasının ünlü isimleri İzmir ve Karabağlar halkı ile buluşacak.
 
Edebiyat Günleri etkinliği, Reşat Nuri Güntekin’in "Çalıkuşu" ve " Dudaktan Kalbe" romanlarını yazdığı, uzun yıllardır da Çocuk Kütüphanesi olarak hizmet veren evinin önünde gerçekleştirilen açılışla başladı. Sivil toplum kuruluşları temsilcileri, meclis üyeleri, muhtarlar ve vatandaşların da katıldığı ve Yazar Bekir Yurdakul’un "Ben Reşat Nuri Güntekin" seslenişiyle başlayan etkinlikte konuşan Tuna Kiremitçi, Reşat Nuri Güntekin’in sanatçı kişiliğini dile getirdi ve ölümsüz eserler bırakmasının önemine değindi. Kiremitçi, Reşat Nuri’nin birbirinden değerli eserlere imza atmasına rağmen zaman zaman hakkının verilmediğinin de altını çizerek şöyle konuştu:
 
"Reşat Nuri her döneme, her kültüre, her çağa uyarlanabilecek çok temel insan durumlarına işaret edebildiği ve bunları söyleyebildiği için var. Bunları söylüyorum çünkü, Reşat Nuri zaman zaman hakkı verilmemiş bir yazar. Yazdıkları çok fazla kesime ulaştığı için, zaman zaman çok popüler olduğu için yazdıkları sanki yeterince edebi değere ve ağırlığa sahip değilmiş gibi telaki edildiği zamanlar olmuştur.Ama sonuçta su gidiyor kum kalıyor. Zaman kimlerin bize o insani özelliklere sahip olduğunu gösteriyor. Bizleri de Reşat Nuri Güntekin o güzel eserleriyle bir araya getirdi."
 
Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu da Reşat Nuri Güntekin’in ülkemizin yetiştirdiği önemli yazarlarımızdan biri olduğunu belirterek Cumhuriyet döneminde sanata ve sanatçıya verilen önemi vurguladı ve Mustafa Kemal Atatürk’ün bunda önemli pay sahibi olduğunu ifade etti. Reşat Nuri Güntekin’in evinin restore edilmesine ilişkin süreci de anlatan Başkan Selvitopu, Konak Eski Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ’ın binanın bugünkü konumuna kavuşmasında büyük emeğinin olduğunu söyledi.
 
İki gün sürecek etkinlikte çeşitli söyleşi ve paneller yer alacak.

Yayın Tarihi : 04.12.2015 : 15:52

Etiketler : Karabağlar    Edebiyat    Günleri    Bölge   


Yorumlar

3083
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN