Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


İEF’de İran Pavyonu Açılacak

İEF’de İran Pavyonu Açılacak
İran’da fuar şirketi sahibi olan işadamları, İzmir Ticaret Odası’nı (İTO) ziyaret etti. Ziyarette İEF’nin açıldığı 26 Ağustos 1 Eylül tarihlerinde Fuar İzmir’de 9 bin metrekarelik alanda İran Pavyonu açılması kararlaştırıldı. Tahran’da da Türkiye Fuarı açılacak.

 

 
İran Fuarlar Konseyi Başkanı Nelson Hazreti, fuar şirketi sahibi 15 İranlı işadamı ile birlikte İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş’ı ziyaret etti. Hazreti, Demirtaş’a İzmir’de İran fuarı, Tahran’da Türkiye fuarı açılmasını önerdi. Demirtaş da kabul etti. İmzalanan protokole göre 26 Ağustos- 1 Eylül tarihlerinde düzenlenecek İzmir Enternasyonal Fuarı’nın içinde 9 bin metrekarede İran Fuarı açılabileceğini, fuarın metrekaresinin 5 dolardan kiralanacağını belirten Demirtaş, “Stantları biz yapacağız onun ücreti de 5 dolar. Güçlü bir başlangıç yapalım. Ülkelerimize yakışan bir etkinlik olsun. İran’ın gücünü burada gösterelim" dedi. Hazreti de kabul etti.
 
Kirmanşah Vali Yardımcısı da olan Nelson Hazreti, dünyada bin 812 fuarın desteklendiğini bunlardan sadece beşinin İran’da olduğunu belirterek altı ili Irak’la sınır komşusu olan İran üzerinden Irak ticaretinin de geliştirebileceğine dikkat çekti.
 
“İRAN PAZARINI GEÇ KEŞFETTİK"
 
İZFAŞ Genel Müdür Yardımcısı Hasan Tunçağ, yılda 11 fuar yapan İZFAŞ için İran’ın çok önemli bir pazar olduğunu belirterek, şunları söyledi:
 
“Biz de kendi hatamızı gördük ve İran’ı çok geç keşfettik. Ama geçen hafta Tahran’da ayakkabı fuarındaydık. Tüm ekip olarak ikili ilişkilerin geliştirilmesi konusunda görüşme yapıldı. 7-10 Mart’ta yapacağımız Shoe Expo için İran’dan katılımcı getiriyoruz. Biz İran’ı Türk markaları için çok iyi bir pazar olarak görüyoruz. Türkiye’yi de İran için dışa açılabileceği çok iyi bir pazar olarak görüyoruz. İran ve Türkiye yüzölçümü olarak çok büyük iki ülke. Sadece Tahran yok sadece İstanbul yok. Birçok ilde birçok pazar var. Biz de bundan sonra Tahran dışındaki şehirlerde de varlığımızı sürdüreceğiz. Fuar İzmir’i gördünüz. Bizler Türkiye’nin en modern tesisinde çok iyi fuarlar yapmayı dünya pazarını İzmir’e getirmeyi planlıyoruz. Fuar zamanı Sun Express’le direk uçuşların yapılabilmesi için görüşüyoruz. Birlikte çok güzel işler yapabiliriz. Her iki pazarın da birbirine ihtiyacı var."
 
İLK 10 AYDA 8.2 MİLYAR DOLAR
 
İran heyetinin İTO’ya yaptığı ziyarette 2015 yılı ilk 10 ayında ticaret hacmi 8.2 milyar dolar olduğu, iki ülke arasındaki ticaret hacminin kısa sürede 30 milyar dolara çıkmasının beklendiği anlatıldı. Türkiye’den İran’a ihracatta parfüm, şampuan, tıbbi temizleyiciler, sofra ve mutfak eşyaları, otomobil, otobüs ve kamyonda kullanılan malzemeler, yonga levha, iplik, gaz yakıtlı cihazlar, tam otomatik makineler, mobilya yüzde 40 oranlarında tarife indirimi geldiği, İran’dan ithalata 125 üründe sınırsız oran ve çeşitli gümrük vergisi indirimi yapıldığı ifade edildi.

Yayın Tarihi : 04.12.2015 : 12:45

Etiketler : İefde    İran    Pavyonu    Açılacak    Ekonomi   


Yorumlar

3637
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN