Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Cumhuriyet’in Kadınları

Cumhuriyet’in Kadınları
Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) Güzelbahçe Şubesi’nin Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının verilişinin 81.yılı nedeniyle düzenlediği toplantıda, kadınlara siyasete girmeleri için çağrı yapıldı.

 

 
Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce ve STK temsilcilerinin de katıldığı toplantıda, eski Devlet Bakanı Işılay Saygın, eski milletvekilleri Türkan Miçooğulları, Göksel Kalaycıoğlu, Kadın Partisi İzmir İl Başkanı Emel Denizarslanı, eski Güzelbahçe Belediye Başkanı Hülya Yarbuz ve Güzelbahçe Belediye Meclisi üyesi Ferda Demirbaş, seçim sürecinde yaşadıkları anılarını paylaştı.
 
CKD Başkanı Mesude Öney, toplantıda, kadın temsilindeki artışın olumlu, ancak yetersiz olduğu belirterek, mecliste eşit temsil talebinin hala çok uzağında kalındığını söyledi. Eski Devlet Bakanı Işılay Saygın, her zaman halkla iç içe olduğunu belirterek, “Siyasette gücümü halktan aldım. Bakanlığım dönemimde kadın haklarına ilişkin STK’larla el ele vererek güzel yasalar çıkardık. Medeni Kanunu bugünkü duruma getirdik. Eğitim seferberliği başlattık. Meclisteki kadın sayısının artması önemli değil. Önemli olan Atatürk devrimlerini benimseyen kadınların sayısıdır" diye konuştu.
 
Eski milletvekili Türkan Miçooğulları, sonucu belli olmadığı için kadınların siyasete girmeye cesaret edemediğini belirterek, "Cesur olmamız gerekir. Atatürk’ün, kadınlara verdiği haklar bir bir elimizden alınıyor. Bu koşullarda biz kadınlara büyük görev düşüyor. Ya Mustafa Kemal’ler olunuz, ya da Mustafa Kemal’ler doğurunuz" dedi.
 
Kadın Partisi İzmir İl Başkanı Emel Denizarslanı da,“Belki Atatürk’ü doğurma şansımız yok ama hepimiz birer Atatürk olabiliriz. Bayrağı 50 metreden 150 metreye götürme cesaretini bulamıyorsak, eyvah deriz" şeklinde konuştu.

Yayın Tarihi : 04.12.2015 : 11:45

Etiketler : Cumhuriyetin    Kadınları    Bölge   


Yorumlar

4830
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN