Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


+1 Kafe İzmirlileri Bekliyor

+1 Kafe İzmirlileri Bekliyor
Down Sendromlu gençlerin sosyal hayata katılımlarını sağlamak amacıyla Bornova Belediyesi, İZBAŞ ve Ege Üniversitesi işbirliği ile hayata geçirilen “+1 Down Kafe” Büyük Park içinde hizmete başladı. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde yapılan açılışa vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. CHP İzmir Milletvekillerinin de katıldığı açılış öncesi Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila ve Ege Üniversitesi Rekrör Yardımcısı Prof. Dr. Yeşim Kirazlı arasında işbirliği protokolü imzalandı.

 

Dost Market ve Dost Kart gibi Türkiye’ye örnek olan birçok sosyal projeye imza atan Bornova Belediyesi, “+1 Down Kafe” ile yeni bir sosyal sorumluluk örneği daha gösterdi.  Bornova Belediyesi’nin  Down Sendromlu gençlerin çalışma hayatında aktif rol alabilmesi için hazırladığı  “+1 Down Kafe”nin açılışı 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde yapıldı. 
 
Bornova Büyük Park içerisinde bulunan kafede, Hasan Tahsin İş Okulu ve Karşıyaka İş Okullarında eğitim gören 3 down sendromlu çocuk ile 18 yaşını doldurmuş ve yasal çalışma haklarını taşıyan 2 down sendromlu genç görev yapıyor.  Ege Üniverstesi’nde okuyan ve “Topluma Hizmet Uygulamaları” dersi alan öğrencilerden de gönüllü olanların çocuklara destek verdiği kafenin açılışı büyük ilgi gördü. Açılışta çalan müziklerle dans eden down sendromlu çocuklar, keyifli bir gün yaşarken, kafe de garsonluk yapacak olan down sendromlu gençler de ikramları yaptı. 
 
Vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi
 
Bornovalı vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği açılışta konuşma yapan Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila,  Ege Üniversitesi ile birlikte birçok proje gerçekleştirdiklerini söyledi.  Down Kafe’ninde bu porojelerden biri olduğunu ifade eden Başkan Atila, “Biz Bornova olarak çok yönlü bir kentiz. Hem sosyal hem fiziki projelerde iddialı olmaya çalışıyoruz. Bir üniversite kenti olarak eğitim konusuna da büyük önem veriyoruz. Bunun içinde Ege Üniversitesiyle projeler üretip birlikte çalışmalar yapıyoruz” dedi. Bornova Bizim Evimiz sloganını da hatırlatan Başkan Olgun Atila, “Açılışını yaptığımız bu özel kafenin önce Bornova ve İzmir olmak üzere tüm Türkiye ye hayırlısı olmasını temenni ediyorum” diye konuştu. 
 
İşbirliği Protokolünü imzalayan Ege Üniversitesi Rekrör Yardımcısı Prof. Dr. Yeşim Kirazlı’da kurum olarak kaynaştırma ve birliktelik kavramlarının zemini üzerinde hareket ettiklerini söyleyerek, “Bir insanın engelli, çalışması ve başarılı olası için engel değildir” dedi.
 
Milletvekillerinden Başkan Atila’ya teşekkür 
 
Açılışa katılan CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan Bornova Belediyesi’nin sürdürelebilir bir kent yaratma hedefinde olduğunu söyleyerek, vatandaşlar için yapılan projelere teşekkür etti. Kafe açılışının 3 Aralık Dünya Engelliler Günü de yapılmasının anlamlı olduğuna dikkat çeken CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel de, Bornova’ya kazandırılan kafe için Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila’ya teşekkür etti. 
Birçok kurumun işbirliği yaptığı sosyal sorumluluk projesine Tarihi Kemeraltı Lions Kulübü masa, sandalye ve iş önlüğü gibi bağışlarla destek olurken, Bornova Belediyesi öncülüğünde kurulan Bornova Kadın Kooperatifi de stant açarak kafeye destek verecek. 

Yayın Tarihi : 04.12.2015 : 10:55

Etiketler : bornova    +1 down kafe    olgun atila    hasan tahsin iş okulu    karşıyaka iş okulu    engelliler günü       


Yorumlar

3680
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN