Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Mermer İçin Türkü Bestelendi

Mermer İçin Türkü Bestelendi
Burdur Doğaltaş ve Madenciler Derneği, Burdur Bej Mermeri için türkü besteletti. 4 Aralık Dünya Madenciler Günü dolayısıyla türkünün tanıtımı yapıldı.

 

Burdur Doğaltaş ve Madenciler Derneği’nin başlattığı çalışma kapsamında söz ve bestesi Antalya’da oturan, aslen Burdurlu müzik öğretmeni Osman Çolak’a ait ’Burdur Bej Mermeri Türküsü’ tamamlandı. Kayıt ve düzenlemesini Osman Çolak ile Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi doktora öğrencisi Avşar Yengin’in yaptığı türkü, 4 Aralık Dünya Madenciler Günü dolayısıyla dernek binasında basına tanıtıldı.
 
Burada basına açıklama yapan dernek başkanı Nasuh Ekinci, doğaltaş ve mermerciliğin tarih boyunca uygarlıkların gelişmesinde çok önemli yer tuttuğunu belirterek, Burdur’un da doğaltaş ve mermer açısından zengin kaynaklara sahip olduğunu söyledi. Türküyü 4 Aralık Dünya Madenciler Günü’nde farkındalık oluşturmak amacıyla bestelettiklerini aktaran Nasuh Ekinci, "Roma İmparatorluğu zamanında babasının gazabından kaçan Santa Barbara’nın 4 Aralık günü bir mağaraya sığındığı ve mağarada çalışan madencileri koruduğuna inanılır. Barbara bu nedenle madencilerin koruyucu azizesi olarak kabul edilmiştir. Santa Barbara’nın İzmit’te yaşamış olması ve efsanenin geçtiği mekanların Anadolu’da bulunmasından dolayı 4 Aralık önce Anadolu’da, daha sonra Avrupa ve tüm dünyada Madenciler Günü olarak kutlanmaktadır" diye konuştu.
 
Madenciler Günü’nün Türkiye’de sadece kömür madenciliğiyle özdeşleştirildiğini vurgulayan Nasuh Ekinci, "Kömür madenciliğinde de grizunun patlaması veya diğer maden kazaları birçok ölümlere sebep oluyor. Her yıl 4 Aralık geldiği zaman sanki bir yas havasındaymış gibi herkes elini yüzünü karalara bulayıp gözyaşları dökerek Madenciler Günü’nü kutluyor. Biz bu türküyü besteleyerek madencilere biraz daha sevgi, sempati, neşe ve heyecan katmak istedik. Umuyorum ki bu türkü 4 Aralık Madenciler Günü’nün vazgeçilmezlerinden olur" diye konuştu.
 
Müzik öğretmeni Osman Çolak ise Dünya Madenciler Günü’nün genelde üzüntüyle hatırlandığını, bu durumu değiştirebilmek için türküyü bestelediğini kaydetti. Çolak, "Türküde çalışan kardeşlerimizin morallerini yükseltmek ve farklı bir ivme vermek amacıyla yerel sözler de kullandım. Ülkemizin ve Burdur’un bu güzelliğini yansıtmaya çalıştım" dedi.
 
BURDUR BEJ MERMERİ TÜRKÜSÜ’NÜN SÖZLERİ
 
Bu güzel yer neresi
 
Hayran eder herkesi
 
Dünyamızın adresi
 
Burdur’un Bej Mermeri
 
Burada dur, Burdur Mermeri
 
Hadi gali uyan ileri
 
Burdur’un, Burdur’un Bej Mermeri
 
Kaynağının temeli
 
Hadi gali netmeli
 
Zevki sefa etmeli
 
Burdur Bej Mermeri
 
Dünyaya uzanan köprüsü
 
İş ve aş bir marka, marka türküsü
 
Burdur’un mermeri gönül köprüsü

Yayın Tarihi : 03.12.2015 : 13:32

Etiketler : Mermer    İçin    Türkü    Bestelendi    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

9660
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN