Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Engellerini Avantaja Dönüştürdüler

Engellerini Avantaja Dönüştürdüler
Dünya Engelliler Günü nedeniyle Bornova’da düzenlenen panelde, engellerini nasıl avantaja dönüştürdüklerini anlatan katılımcılar, tüm insanların çeşitli engellerle mücadele ettiğini, kendilerinin tek farklarının engellerinin görünmesi olduğunu ifade etti.

 

 
Bornova Belediyesi’nin organizasyonu ve ev sahipliğinde “Hayat fark edince güzel" başlıklı panel yoğun ilgi gördü. Bornova Belediyesi Nikah Salonu’nda yapılan panele; Ege Ağız ve Diş Sağlığı Derneği Başkanı Prof. Dr. Ertuğrul Sabah, Beyaz Ay Derneği Başkanı görme engelli Salih Arıkan ve doğuştan iki kolu ve bir bacağından yoksun olan Psikolog İlknur Peder konuşmacı olarak katıldı. Moderatörlüğünü ise Balçova Belediyesi Engelliler Merkezi Sorumlusu ortopedik engelli Rıza Mutkilioğlu’nun yaptığı panele; İzmir Büyükşehir, Balçova ve Foça belediyeleri de destek verdi.
 
Açılış konuşmasını yapan Rıza Mutkilioğlu, karşılaştıkları engellerin sadece fiziki olmadığına dikkat çekerek, “Örneğin biz engelliler büyükelçi ya da savcı olamıyoruz. Hem de buna yasalar izin vermiyor. Ama bir de olaya pozitif yönünden bakmak var. Mesela çok sık dışarı çıkamıyorum. Böylece kitap okumaya daha çok zaman ayırıyorum. Yani dezavantajları avantaja çeviriyorum" dedi.
 
Hayatın zor, herkesin engelleri olduğunu söyleyen Psikolog İlknur Peder, “Bizim tek farkımız engellerimizin görünür olması. Biz farklılıklarımızla güzeliz. Bu farklılıkları yok saymamalı, birbirimizi tanımaya ve anlamaya çalışmalıyız. Önemli olan budur" diye konuştu.
 
Beyaz Ay Derneği Başkanı Salih Arıkan ise görme engelli bir birey olarak hiç kimseden farkları olmadığını anlattı. “Bizler sadece hayata farklı metodlarla tutunuyoruz" diyen Arıkan, herkes gibi kitap okuduklarını ancak bunu sesli CD’ler ya da kabartma yazılar aracılığıyla yaptıklarını söyledi. Arıkan, “Yanlış bir şey söylerim diye çekinmeyin. Bizle iletişime geçin. Kalbimizi kırın ama yaklaşın" dedi.
 
ULAŞAMAYANA ULAŞ
 
Ege Ağız ve Diş Sağlığı Derneği Başkanı Prof. Dr. Ertuğrul Sabah ise zihinsel engellilere yönelik çalışmalarını anlatan bir sunum yaptı. “Ulaşamayana ulaş!" sloganı ile hayata geçirdikleri projeyi anlatan Sabah şöyle konuştu:
 
“Türkiye’nin dört bir yanındaki engellilere ulaşıp diş taramaları yaptık. Bornova Belediyesi’nin katkılarıyla Bulgaristan’ın Novipazar kentine bile ulaştık. Siz de ’Engelliler için ne yapabilirim’ diye düşünün. Mesela komşunuzun engelli çocuğuna ayda bir gün siz bakın. Böylece annesinin diğer işlerini yapmasına yardımcı olun."
 
EGE ÜNİVERSİTESİ’NDE RENKLİ ETKİNLİK
 
Öte yandan Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, Ege Üniversitesi’nin Engelliler Haftası nedeniyle düzenlediği etkinliğe de katıldı. Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz ve CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan’ın da yerini aldığı etkinlikte down sendromlu çocukların dans gösterilerini izleyip, açtıkları sergiyi gezen Atila, belediye olarak engellilere yönelik yaptıkları çalışmaları anlattı. Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz da pek çok projede olduğu gibi engellilere yönelik çalışmalarda da Bornova Belediyesi ile işbirliği yaptıklarını söyledi.

Yayın Tarihi : 03.12.2015 : 12:54

Etiketler : Engellerini    Nasıl    Avantaja    Dönüştürdüklerini    Anlattılar    Bölge   


Yorumlar

2811
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLERReklam

YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN