Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Beyaz Cennet Kayak Sezonuna Hazırlanıyor

Beyaz Cennet Kayak Sezonuna Hazırlanıyor
Türkiye’nin en önemli kış turizm merkezlerinden Uludağ’ın eteklerinde bahar havası yaşanırken, zirvedeki kar kalınlığı 15 santime ulaştı. Toplam 5 bin yatak kapasiteli 30 otel ve misafirhanenin bulunduğu Uludağ’da işletme sahipleri, 15 Aralık sonrası başlayacak olan yeni kayak sezonu için hazırlıklarını sürdürüyor.  

 

Tatilcilerin ‘Beyaz Cennet’ olarak adlandırdığı Uludağ’da geçen hafta başlayan kar yağışı aralıklarla devam ediyor. Birinci ve İkinci Oteller Bölgesi’nin bulunduğu zirve beyaz örtüsünü giyerken, Uludağ’ın eteklerinde ise sonbaharın renkleri hakim. Turistik belgeli toplam 5 bin yatak kapasiteli 30 otelin bulunduğu zirvede halen 2 otel müşteri kabul ederken, 15 Aralık’ta başlaması beklenen sezon için diğer tesislerdeki hazırlıklar ise devam ediyor.  
 
Uludağ’da yıllardır faaliyet gösteren Ağaoğlu otelin 2 yıl önce kapanmasının ardından, Orman Bölge Müdürlüğü tarafından yer tahsisi iptal edildiği için nisan ayında kapanan Kervansaray Oteli de bu sezon hizmet vermeyecek. Otelin kapanmasıyla yaklaşık 300 kişi işsiz kalırken, Uludağ esnafı Kervansaray’ın kapanmasının Uludağ turizmi için kayıp olduğunu söylediler. 
 
’OTELLERİN KAPANMASI BÜYÜK KAYIP’
 
Yaz turizmini canlandırmak için Arap turistlerin Uludağ’a akın ettiğini hatırlatan Kayak ve Snowboard Öğretmenleri Derneği Başkanı Yahya Usta, Uludağ’ın kış turizminin tehlikeye girdiğini söyledi. Usta şöyle konuştu:
 
"Yetkililer Uludağ’ı 4 mevsim turist çeken bir yer haline getirmek için çalışıyor. Bunun için yaz aylarında düzenlenen organizasyonlarda çok sayıda Arap ve yerli turist geldi. Ancak Uludağ’da yerleşim kapasitesinin azalmasından dolayı her sene bir otel kapanıyor. Bu oteller Uludağ’a turist çeken oteller. Bu otellerin kapatılması Uludağ için büyük bir kayıp. Bu otellerde çalışan insanlar şu anda işsiz kaldı. Bu oteller sayesinde buradaki taksiciler, kayak öğretmenleri de işsiz kalmış oldu. Biz bu otellerin kapatılmasını istemiyoruz" dedi.
 
’ULUDAĞ GELEN TURİST AVRUPA’YA KAÇTI’
 
Daha önce Uludağ’a gelen turistin şimdi Bulgaristan, Yunanistan ve Avusturya gibi Avrupa ülkelerini tercih ettiğini anlatan Usta şöyle devam etti:
 
"Kış sezonunda buradaki otellerin çoğu doluyor. Bu sebeple burada yer bulamayan turistler Bulgaristan, Avusturya gibi Avrupa ülkelerini tercih ediyor. Buraya giden turist alışkanlık yapıyor ve Türkiye’ye gelmiyor. Burada kışın zaten konaklama sıkıntısı oluyor. Şimdi bu kapanan otellerle birlikte bu sıkıntı büyüyecek. Biz bunun olmasını istemiyoruz. Buradan yetkililere sesleniyorum. Bu kayıpları durduralım. Aksi takdirde Uludağ bu günleri arar."
 
KUZU ÇEVİRME VE ET MANGAL 
 
Bu arada, karın yağmasıyla birlikte özellikle haftasonu Uludağ’a giden vatandaşlar, en çok et mangal yol üzerinde kuzu çevirme yapılan tesislere ilgi gösteriyor. Karın yağmasından memnun olan esnaf, yarıyıl tatilinin başlamasını bekliyor. Karın yağmasıyla yüzleri gülen Meyran Kuzu Çevirme esnafı Pakize Kurtuldu, "Kar yağınca işlerimiz daha da canlanıyor. Günde 5 koyun satışımız oluyor. Bu satışlarımız kış mevsiminde daha da artıyor. Biz karın yağmasından son derece memnunuz" dedi.
 
KAR, YOL ÇALIŞMALARINA ENGEL OLMADI  
 
Öte yandan, özellikle Milli Parklar bölgesinden itibaren başlayan kar yağışı Uludağ yolunu genişletme çalışmalarına engel olmadı. Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Milli Parklar Bölge Müdürlüğü ve Karayolları’nın çalışmaları kara rağmen devam ediyor.  
 
Karın yağmasıyla birlikte soğuk havada yiyecek bulmakta zorluk çeken sokak köpekleri, yiyecek aramak için yol kenarlarına akın etti. Araçla yoldan geçen sürücüler köpeklere ekmek atarken hayvanların fazlalığı ise dikkat çekti.

Yayın Tarihi : 03.12.2015 : 11:19

Etiketler : Beyaz    Cennet    Kayak    Sezonuna    Hazırlanıyor    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

6587
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN