Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


3 Yıldır Kaderine Terk Edildi

3 Yıldır Kaderine Terk Edildi
İstanbul’a 80 yıl hizmet ettikten sonra altındaki bir lokantada başlayan yangın sonucu ağır hasar meydana gelen, onarıldıktan sonra Ayvansaray-Hasköy arasında çekilen Eski Galata köprüsü adeta kaderine terk edildi. Haliç’teki su sirkülasyonu engellediği için ortada bulunan bölümü açılmış bir vaziyette yıllardır bekleyen eski  Galata Köprüsü’nün 2012 yılında söküleceği açıklanmıştı.

 

16 Mayıs 1992’de çıkan bir yangınla ağır hasar gören Galata Köprüsü, yapılan onarımların ardından Ayvansaray-Hasköy arasına yerleştirilmişti. E-5 karayolunun geçtiği Haliç Köprüsü’nün onarımı sırasında trafik sıkışıklığına çözüm olması için 2002 yılında tekrar hizmete açılmış ve faydalı olmuştu. Ancak Eski Galata köprüsü yolcu vapurlarının Eyüp’e geçişine engel olduğu ve su sirkülasyonunu önleyerek Haliç’in temizlenmesi çalışmalarına engel olduğu gerekçesiyle 7 Ekim 2012 yılında tekrar yaya ve araç trafiğine kapatılmış, sökülerek yerinden kaldırılacağı açıklanmıştı.
 
Bu açıklamanın üzerinden 3 yıldan fazla geçmesine rağmen orta bölümü açık bırakılan köprünün sökülmesi yada başka bir yere taşınmasıyla ilgili bugüne kadar bir çalışma yapılmadı. Havadan görüntülediğimiz Eski Galata Köprüsü’nün orta bölümde bulunan üç dubanın sökülerek daha gerideki dubalara bağlandığı görüldü. Halen köprünün Hasköy tarafındaki girişi ve ilk duba otopark olarak kullanılıyor. Eski Galata Köprüsü üzerinden binlerce araç ve insanın geçtiği hareketli günlerine geri mi dönecek, yoksa sökülerek parçalanacak mı? Bu sorular önümüzdeki günlerde yetkilerin alacağı kararla cevabını bulacak.

Yayın Tarihi : 03.12.2015 : 10:51

Etiketler : Eski    Galata    Köprüsü    Yıldır    Kaderine    Terk    Edildi    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

9715
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN