Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV

En Güzel Ders
Erzurum, Atatürk Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi öğrencileri, Yakutiye Belediye Başkanı AK Partili Ali Korkut sayesinde ’Engelliler İçin Beden Eğitim ve Spor Dersi’ni uygulamalı olarak işliyor.

 

Belediyenin ulaşım ve malzeme sağladığı engelli öğrenciler, fakültenin spor salonunda üniversiteli ağabeyi ve ablalarının yardımı ile spor yapmanın keyfini yaşıyor. İlk derse katılan Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut, üniversiteli gençlerle birlikte engelli öğrencilere yaklaşık bir saat kültür-fizik hareketleri yaptırdı. Engelli öğrencilerin yüzündeki tebessümün tüm yorgunluklarını alıp götürdüğünü ifade eden Başkan Korkut, bir yıl sürecek derse 300’e yakın zihinsel ve fiziksel engelli öğrencinin katılacağını söyledi. Zaman buldukça bu derslere katılıp engelli öğrencilerle birlikte spor yapacağını vurgulayan Başkan Korkut şöyle konuştu:
 
"Belediye olarak Erzurum’daki 300 eğitilebilir, işitme ve görme engelli çocuğu spor aktivitesi ile buluşturduk. Çocuklar burada hem sağlıklı bir yaşam kalitesini elde edebilecek, hem de aile farklı bir ortamda zevkli dakikalar yaşayacak. Bu etkinliğimiz yaklaşık bir yıl devam edecek. Atatürk Üniversitesi tarafından da bu proje destekleniyor. Fakültedeki her bir üniversite öğrenci bir engelliden sorumlu. Ders boyunca beraber bire bir ilgilenerek ona spor aktivitesini gerçekleştirecekler."
 
Engelli öğrencilerin spor ile sosyalleşmelerine katkıda bulunmak istediklerini ifade eden Spor Bilimleri Fakültesinden Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Ahmet Şirinkan, Yakutiye belediyesinin ulaşım ve malzeme alanında destek verdiği ’Engellilerde Beden Eğitimi ve Spor’ dersinde, üniversite öğrencilerinin haftanın 6 günü farklı engel gruplarına hareket ve spor eğitimi verdiğini söyledi. Amaçlarının, engelli çocukların sosyalleşmesine katkı sağlamak olduğunu ifade eden Yrd.Doç.Dr. Şirinkan, "Bunu haricinde sağlıklı bir vücuda sahip olmaları. Mesela kilo almışlarsa obeziteyi önlemeyle ilgili egzersiz yaptırıyoruz. Özel sporcularla ilgili bazı branşlara yönelik yetenekli öğrenciler var. Dünyanın her tarafından yapılan özel olimpiyatlar var. Bu özel olimpiyatlara 8 ile 28 yaş arasındaki engelli çocuklar katılabiliyor. Bunların içerisinde bazı branşlara özgü yeteneği alıp o yetenek doğrultusunda çalışma yaptırıyoruz. Derslerin uygulamasına katılan öğrencilerimiz burada gönüllü olarak hem yardımcı oluyor hem de tecrübe kazanıyorlar" diye konuştu
 
Atatürk Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi üçüncü sınıf öğrencisi Nazlı Sürmeli ise, "Engellilerle ilgili uygulamalı derste engelli kardeşlerimize elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz. Eğlenceli dakikalar yaşıyoruz. Hoşumuza da gidiyor. En çok sevdiğimiz derslerden biri oldu" dedi.

Yayın Tarihi : 03.12.2015 : 09:39

Etiketler : En    Güzel    Ders    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

7193
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN