Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Festivalin En Minik Yıldızı İlgi Odağı Oldu

Festivalin En Minik Yıldızı İlgi Odağı Oldu
Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 52’ncisi düzenlenen Uluslararası Antalya Film Festivali’nin ulusal yarışma kategorisinin tek belgesel filmi ‘Artık Hayallerim Var’ın yönetmeni Nefin Dinç, galaya 1 aylık bebeği Cankat’la birlikte geldi.

 

 
Antalya Film Festivali’nin ‘Ulusal Uzun Metraj Film Yarışma’ kategorisinin tek belgeseli ‘Artık Hayallerim Var’ Antalya Kültür Merkezi’nde (AKM) gala yaptı. Yönetmen Nefin Dinç’in FilmTurkey Projesi’ne katılan öğrencilerin hikayesini anlatan belgesel filmin gösterimine henüz 1 aylık oğlu Cankat’la birlikte geldi. Cankat, kısa sürede AKM’de ilgi odağı oldu. Önce annesinin kucağında gazetecilere poz veren Cankat, sonrasında yine anne kucağında gösterimin yapıldığı salona girdi. İzleyicilerin ilgisi bebek Cankat’ın uykuya dalmasına engel olunca gösterim başlamadan önce rahat bir uyku uyuyacağı odaya alındı.
 
Genç olmanın ve sesini duyurmak için mücadele etmenin ne demek olduğunu izleyiciye aktaran belgeselde, Türkiye’nin 6 farklı şehrinden seçilen 72 öğrencinin sinema yapma hevesinin peşine düşüp atıldıkları uzun soluklu macerayı anlatıyor. Gösterimin ardından düzenlenen söyleşide Dinç, belgeselin farklı şehirlerden 72 öğrencinin Türkiye’de demokrasi ve insan hakları üzerine film yapmalarını sağlayacak bir proje içinde geliştiğini söyledi. Proje içinde öğrenciler değişirken kendisinin de değiştiğini belirten Dinç, “Türkiye’de 1.5 sene boyunca dolaşıp, öğrencilerle, aileleriyle, yerel gazetelerle ve bürokrasiyle muhatap olunca ben de değiştim” dedi. Projede yer alan 72 öğrenciden 10’nun bir şekilde hala sektörün içinde olduğunu kaydeden Dinç, “Ancak projenin amacı öğrencilerin demokrasi ve insan hakları üzerine düşünme ve kendilerini ifade etme özgüvenine sahip olmasıydı. Sarımı bunu başaranların sayısı 10’dan fazladır” diye konuştu.

Yayın Tarihi : 02.12.2015 : 21:46

Etiketler : Festivalin    En    Minik    Yıldızı    İlgi    Odağı    Oldu    Kültür    Sanat    Kanalben    Haber   


Yorumlar

2847
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN