Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


"Macaristan’dan Telafi Edebiliriz"

Macaristan’ın İstanbul Başkonsolosu Balazs Hendrich ve beraberindeki heyet, Bursa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı, Bursa Ticaret Borsası (BTB) Meclis Başkanı Mehmet Aydın ve BTB Yönetim Kurulu üyeleriyle bir araya geldi. Özer Matlı, Rusya ile Türkiye arasından yaşanan uçak krizinin, tarım ve hayvancılık alanında Macaristan için fırsat olabileceğini söyledi.

 

Macaristan İstanbul Başkonsolosu Balazs Hendrich ve beraberindeki heyet, Bursa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı, Bursa Ticaret Borsası (BTB) Meclis Başkanı Mehmet Aydın ve BTB Yönetim Kurulu Üyeleriyle bir araya geldi.
 
BTB Hizmet Binası’ndaki ziyarette konuşan ve Başkonsolosu Bursa’da ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu belirten Özer Matlı, Macaristan ile Türkiye’nin geçmişten gelen dostluğuna dikkat çekti. Matlı, geçmişten gelen bu dostluğun, ticarete dönüşmede istenilen seviyelerde olmadığını hatırlattı.
 
Her iki ülke arasındaki ticaretin artırılmasında şuan önemli bir dönemeçte olduğunu vurgu yapan Matlı, "Sizlerin de bildiği gibi, geçtiğimiz günlerde sınır ihlali yapan Rus savaş uçağının jetlerimiz tarafından düşürülmesi hadisesini yaşadık. Rusya’nın yaptırımlarına karşı alınacak uygulanacak tedbirlerin iyi değerlendirilmesi halinde, önümüzdeki günlerde Macaristan pazarı için yeni fırsatlar doğabilir. Bu kriz ortamını Macaristan ve Türkiye iyi değerlendirirse, tarım ve hayvancılık alanında önemli işbirlikleri doğabilir. Bizler, Macaristan’ın hem tarım hem hayvancılık alanında önemli kaynakları barındırdığını biliyoruz. Bunların iyi analiz edilmesi ve fırsatın iyi değerlendirilmesi halinde Rus pazarında yaşayabileceğimiz olası kayıpları, Macaristan’dan telafi edebiliriz. Aynı şekilde Macaristan da bu fırsatı iyi değerlendirebilmelidir diye düşünüyorum" dedi.
 
BALAZS HENDRİCH: AYNI FİKİRDEYİM
 
Başkonsolos Balazs Hendrich de, Bursa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı ile aynı fikirde olduğunu söyledi. Başkonsolos Hendrich, "Macaristan, küçük ama birçok anlamda zengin bir ülke. Rusya ile olan durumdaki fikirlerim sizinkilerle aynı. Kötü olaylar iyi şeyler doğurabilir. Özellikle canlı hayvan alım-satım işinde Türk kurumları önemli girişimleri var. Bunlar daha da artırılabilir" diye konuştu.
 
Hendrich, Macaristan’ın, 9.5 milyonluk bir nüfusa sahip bir Orta Avrupa ülkesi olduğunu ve bu kadar az nüfusa karşın 110 Milyar dolar gibi ciddi bir ihracatı olan ülke konumunda bulunduğunu hatırlattı. Başkonsolos Balazs Hendrich, bu ihracat rakamının sağlanmasında çok uluslu firmaların rolünün önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Yayın Tarihi : 02.12.2015 : 14:40

Etiketler : Btb    Başkanı    Matlı    Rus    Pazarında    Olası    Kayıpları    Macaristandan    Telafi    Edebiliriz    Ekonomi    Kanalben    Haber   


Yorumlar

9458
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN