Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Bilinçsiz Kullanımı Bağımlılık Yapıyor

Bilinçsiz Kullanımı Bağımlılık Yapıyor
İzmir Üniversitesi Hastanesi Kulak, Burun, Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Murat Cem Miman, kış aylarında artan burun tıkanıklıklarının, burun damlası ve burun spreyi bağımlılığına ortam hazırladığını söyledi. Bilinçsiz kullanımdan kaçınılması gerektiğini belirtti.

 

 
Burun açıcı spreylerin kontrolsüz ve uzun süre kullanımının ameliyata kadar uzanan olumsuz etkileri olduğunu anlatan Prof. Dr. Murat Cem Miman, "Burun spreyi bağımlılarında, ilaç buruna sıkıldığında iki tarafta da açılma olur ve etkisi kalktığında da yine iki taraflı tıkanma meydana gelir. İlacın etkisine bağlı olarak mukoza örtüsünde bozulmalar olabilir. Sprey kullanımının sıklığındaki artış, mukozanın özelliğini yitirmesine ve hatta burunun işlevlerinin aksamasına neden olur. Ameliyatla sonuçlanabilecek yan etkiler gelişebilir" diye konuştu.
 
İlacın etkisinin doğrudan damarların büzülmesi şeklinde olduğunu belirten Prof. Dr. Murat Cem Miman şunları söyledi:
 
"Damarlar büzüldükçe burun etleri ve burun mukozası kansız kalır. Kansız kalınca da önce daha fazla şişmeye daha sonra da geri dönüşsüz olarak büyük kalmaya başlarlar. Bu da kalıcı tıkanıklık yapar. Burun içi mukozası kansız kalınca en önemli tehlike burun orta kıkırdağının delinmesidir. Burunda kuruluk hissi ve kanamalar bunların ön belirtisidir."
 
Bağımlılıktan kurtulmanın tek yolunun burun spreyini kullanmayı bırakmak olduğunu dile getiren Prof. Dr. Miman, "Kurtulmak için önce kullanım sıklığını azaltmaya çalışın. Her gün bir önceki günden bir veya iki kez daha az sıklıkla kullanın. Her seferinde her iki burun deliğiniz yerine birine sıkmaya çalışın. Burun tıkanıklığı hissettiğinizde tuzlu su içeren burun spreyleri kullanarak geçirmeye özen gösterin. Gece burun spreyi sıkarak yatmak yerine geçici olarak burun kanatlarını açıcı bant kullanabilirsiniz. Burun spreylerinizi kolaylıkla ulaşılabilir yerlerde tutmayı bırakın, stoklarınızı yok edin" dedi.

Yayın Tarihi : 02.12.2015 : 11:34

Etiketler : Burun    Spreyi    Uyarısı    Bölge   


Yorumlar

4680
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN