Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


200 Bin Fidan Dikerek Çekecek

200 Bin Fidan Dikerek Çekecek
Adana Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü bünyesinde haklarında adli makamlarca kamuya yararlı bir işte ücretsiz olarak çalışma cezası verilen 100 hükümlü, 200 bin fidan dikecek. 130 bin dekarlık alana fidan dikimi yapacak olan hükümlüler, bu şekilde cezalarını çekerken, aynı zamanda ağaç bakımı, orman alanlarının temizliği ve yangın önleyici maddelerden arındırılması gibi işlerde de görevlendirilecek.

 

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı ile Adana Orman Bölge Müdürlüğü arasında hükümlülerin topluma yararlı işlerde çalıştırılmaları, yeniden suç işlemelerini engelleyici tedbirlerin alınması, sosyalleşmeleri ve orman alanlarının arttırılması ve düzenlenmesi amacıyla protokol imzalandı. Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Musa Ünel, Denetimli Serbestlik Müdürü Seydi Dağlı’nın da katıldığı protokol imza töreninde yaptığı konuşmada, ağaçlandırma seferberliğine kurum olarak katıldıklarını belirterek, hükümlülerin de hizmetlerini burada görev alarak tamamlayacaklarını söyledi. Erozyonla mücadele ile ağaçlandırma faaliyetlerinin tek bir kurumun yapacağı iş olmadığını kaydeden Yeldan, şöyle dedi:
 
"Bu; seferberlik anlayışıyla yapılması gereken bir çalışma. Biz de ülkemizin orman varlığının geliştirilmesi ve güçlendirilmesi için, kamuya yararlı bir işte çalışma cezası verilen hükümlülerin fidan dikimi ve orman bakımı yapmaları suretiyle doğru bir şekilde kullanılacağını düşündük. Fidan dikerken cezalarını da çekecek olan hükümlülerimizin denetim ve takibini, Denetimli Serbestlik Müdürlüğümüz yapacak. Bu sayede hem fidanlar toprakla buluşacak, hem de hükümlülerimiz bir fidan dikmenin mutluluğunu yaşayarak ormanları koruma noktasında bilinçlenecek. Buradan alacağımız geri dönüşüme uygun olarak daha kalıcı, daha kapsamlı, diğer illere örnek olacak şekilde projeyi genişletmeyi düşünüyoruz."
 
"HÜKÜMLÜLERİN TEK BİR AĞAÇ YANGININI ÖNLEMESİ BİLE YETER"
 
Adana Orman Bölge Müdürü İsmet Erol da, hükümlülerin orman işlerinde çalıştırılmasını sağladığı için Cumhuriyet Başsavcılığı’na teşekkür etti. Bu projeye her türlü desteği verip başarılı olması için çalışacaklarını belirten Erol, "Adana bölgesinde ormanımız çok fazla. Buralar kirlenebiliyor, koruma zafiyetleri oluyor, fidan dikmemiz gerekiyor. Burada görev alacak hükümlülerimizi her türlü ormancılık faaliyetlerinde değerlendirip hem orman varlıklarını koruyup arttıracağız hem de bu insanlara orman ve çevre sevgisini aşılamış olacağız. Hükümlülerimizin tek bir ağaç yangını önlemesi, ormana zarar veren birilerini uyarması, bir çöp temizlemeleri bile yeter" diye konuştu.
 
200 BİN FİDAN DİKİP ORMAN BAKIMI YAPACAKLAR
 
Konuşmaların ardından Başsavcı Ali Yeldan ile Orman Bölge Müdürü İsmet Erol, ’Ağaçlar Mazimiz Fidanlar İstikbalimiz’ adı verilen projenin protokolünü imzaladı. İmzalanan protokol kapsamında; haklarında kuma yararına çalışma cezası verilen 100 hükümlü, önümüzdeki şubat ayına kadar 100 bin, 2016 yılı sonuna kadar da 100 bin olmak üzere toplam 200 bin fidan dikecek. Yaklaşık 130 bin dekarlık bir alana ağaç dikimi yapacak olan hükümlüler, ayrıca orman alanlarının arttırılması amacıyla fidan dikimi, fidan üretimi, orman bakımı ve temizliği, ormanların yangın önleyici maddelerden arındırılması, hatıra ormanı oluşturulması gibi faaliyetlerde görev alacak.

Yayın Tarihi : 02.12.2015 : 11:20

Etiketler : Hükümlüler    Cezalarını    Bin    Fidan    Dikerek    Çekecek    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

7473
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN