Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Türk Geriliminin Tırmanmasını İstemiyor

Türk Geriliminin Tırmanmasını İstemiyor
Türkiye’de tekstilin en önemli merkezi Denizli’de, Rusya pazarı tedirginliği yaşanıyor. Siparişler bıçak gibi kesilirken, Laleli’ye de mal gönderen Denizlili sanayiciler, krizin akılcı yöntemlerle çözülmesini istedi.

 

Türkiye ile Rusya arasındaki gerginliğin Denizli’de tekstil sektörünü olumsuz etkilediğini belirten Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, 2014 yılının Ocak-Ekim ayları arasında Denizli’den Rusya’ya 25 milyon dolar, 2015 yılının aynı döneminde ise, 16 milyon dolar tekstil ihracatı yapıldığını söyleyerek, "Rus uçağının düşmesinden sonra ne kadar ihracat kaybının olduğunu şu anda bilmek mümkün değil. Rakamlar önümüzdeki aylarda netleşir" dedi. Rusya’daki Türk yatırımcıların belirsizlik yaşadığını dile getiren Keçeci, "Rusya ticari ilişkilerini yavaşlatarak sipariş ve sevkiyatları iptal etmeye başladı. Gelecekle ilgili belirsizlik var. Bavul ticaretinin merkezi olarak bilinen İstanbul’daki Laleli piyasasında Denizli’nin çok önemli yeri var. Orada serbest ticaret yapılırken, en önemli alıcılar da Ruslardan oluşuyor. Tekstil ticaretimizde eksilme olacaktır. Gelişmelerin tekstilin dışında da mermer, gıda başta olmak üzere bazı sektörlere darbe vuracağını düşünüyorum. İki komşu devlet, stratejik ortaklar bu sorunu en kısa zamanda çözmelidir" diye konuştu.
 
"GÜMRÜKLERDE ZORLUKLAR ÇIKARIYORLAR"
 
Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Süleyman Kocasert ise, endişeli bir bekleyişin söz konusu olduğunu söyleyerek, "Rusya’daki ekonomik kriz ve Rusya-Ukrayna krizleri döneminde bizim ihracatımızda azalma olmuştu. Üç yıldır ihracatımızda bir azalma vardı. Rusya bizim için biz Rusya için önemli pazarlarız. Soğukkanlı ve akılcı olunmalıdır. Gelişmeler ihracatımızı olumsuz etkileyecek. Raf ömrü uzun olan tekstil ürünleri, bir süre bekletilir. Büyük zarar olacağını düşünmüyorum. Şu anda gümrüklerde zorluklar çıkarıyorlar. Sipariş kontratları iptalleri henüz başlamadı. Ayrıca bu kriz tekstilden çok Denizli’de domates üreticileri ile ihracatçılarını etkileyecek. Zira, Denizli Rusya’ya önemli ölçüde domates ihracatı yapıyor. Siyasi, askeri krizler ayrı, ekonomi ayrı değerlendirilmelidir. İş dünyası olarak önümüzdeki günlerde tansiyonun düşmesini bekliyoruz" dedi.
 
TOBB KOORDİNASYON MASASI KURDU
 
Denizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi Necdet Özer, Rusya’nın Türkiye’den özellikle yaş meyve ve sebze ithalatçısı konumunda olduğunu hatırlattı. Başkan Özer, Rusya’da çalışan, mağaza açan ve müteahhitlik hizmetleri veren birçok Türk vatandaşının da gözardı edilmemesi, dolayısıyla da Rusya ile ilişkilerin düzeltilmesini beklediklerini ifade etti. TOBB’un, Rusya ile yaşanılan sorunlara çözüm bulunabilmesi amacıyla iletişim ve koordinasyon masası kurduğunu da söyleyen Özer, "TOBB, Rusya ile ticari ve ekonomik ilişkilerimizin, konjonktürel dalgalanmaların gölgesinde kalmamasına büyük önem vermektedir. Bu kapsamda, ticaret, lojistik, enerji, bankacılık, turizm, müteahhitlik ve karşılıklı yatırımlar gibi çok çeşitli alanlarda birbirini tamamlayan iki önemli ülkenin işadamlarının olumsuz etkilenmemesini temenni etmekteyiz. Sıkıntılar yaşayan üyelerimiz ve işadamlarımız, [email protected] ile 0312-218 22 09 ve 0212-924 39 79 numaralı faksa bildirimde bulunabilirler" dedi.
 
"AŞILAMAYACAK BİR KRİZ DEĞİL"
 
Denizli’den Rusya’ya ihraat yapan firmanın Yönetim Kurulu Başkanı olan tekstilci işadamı Süleyman İlgeri ise, Rus uçağının düşürülmesinde Türkiye’nin haklı olduğunu tüm dünyanın gördüğünü ve bunun Türkiye’nin elini rahatlattığını söyledi. Siparişlerde henüz iptal olmadığını, ancak gümrükte bekleyen TIR’lar olduğunu söyleyen İlgeri, "Olay bizim lehimize değil. Ruslar, düşen uçağı sürekli gündemde tutuyor, ortada kriz var. Ama aşılamayacak kriz değil. İşadamları olarak krizin çözüleceğine inanıyoruz. Ticarette Rusya bizim üçüncü partnerimiz. Rusya’daki alıcı firmalarımız, bir süre beklemede kalmamızı istedi. Yani, Rusya’ya göndermek için ürün hazırlamıyoruz" dedi.
 
Öte yandan, Denizli’den Rusya’ya son olarak geçtiğimiz Cuma günü tekstil ürünü taşıyan bir TIR’ın yola çıktığı ve gümrükte bekletildiği öğrenildi.

Yayın Tarihi : 02.12.2015 : 11:11

Etiketler : Denizli    İş    Dünyası    Rus    -    Türk    Geriliminin    Tırmanmasını    İstemiyor    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

1390
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN