Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Levhadaki ’Özürlü’ İfadesi Engellileri Üzdü

Levhadaki ’Özürlü’ İfadesi Engellileri Üzdü
Sivas’ta bir cadde üzerinde bulunan 2 uyarı levhasında ’özürlü’ ifadesinin yer alması engellileri üzdü. Çıkarılan yasa ile artık ’özürlü’ kelimesinin kullanılmadığını belirten engelli dernekleri, tabelaların değiştirilmesini istedi.

 

Sivas’ta 2013 yılında dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla ’sakat’, ’özürlü’ ve ’çürük’ gibi ibarelerin, uluslararası hukuki metinlere ve literatüre uyumu amacıyla ’engelli’ ifadesiyle değiştirilmesini öngören tasarı TBMM’de kabul edilerek yasallaştı. Özürlü kelimesinin rencide edici bir kelime olmasına istinaden dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanan yasa ile Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Ancak Sivas’ta Gülyurt Mahallesi, Abdulvahabi Gazi Caddesi üzerinde bulunan iki tabelada hala engelli kelimesi yerine ’özürlü’ kelimesinin kullanılması dikkat çekti. Bölgedeki işitme engelliler okulu öğrencilerine karşı sürücüleri uyarma amaçlı tabelalarda halen, ’Duyma ve görme özürlü geçebilir’ ifadeleri engellileri üzdü.
 
"KABUL ETMİYORUZ"
 
’Özürlü’ kelimesinin işe yaramayan, deforme olmuş, işlevini kaybetmiş anlamına geldiğini ve bunu kabul etmediklerini söyleyen İbrahim Geneş Görme Engelliler Spor Kulübü başkanı Sefa Gülbil, şöyle dedi:
 
"Engelli’ yerine ’Özürlü’ kelimesinin kullanılması, bazı engelli gençlerin öz güvenini yitirmesine sebep oluyor. Bizler ’Özürlü’ kelimesini kesinlikle kabul etmiyoruz. Ben isteyerek görme engelli olmadım. Valimiz Alim Barut’tan, Belediye Başkanımız Sami Aydın’dan bu tabelaları kaldırıp yerine ’Engelli’ ibaresi yazılı tabelalar konulmasını istiyoruz. Abdulvahabi Gazi Caddesi’nde bulunan tabeladaki özürlü yazısının da bir an önce kaldırılmasını rica ediyorum."
 
Cadde üzerinde bulunan iki tabeladan çevredekiler de rahatsızlık duyuyor. Cadde üzerindeki esnaflar, engellilerin bu tanımlamadan rahatsız olduğunu belirterek, değiştirilmesi gerektiğini dile getirdi.

Yayın Tarihi : 02.12.2015 : 11:07

Etiketler : Levhadaki    özürlü    İfadesi    Engellileri    Üzdü    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

7850
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN