Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Fıstıkçamı Yüz Güldürüyor

Fıstıkçamı Yüz Güldürüyor
Manisa’nın Salihli İlçesi’ne bağlı Kurttutan ve Kemer köylüleri geçen yıl topladıkları 120 ton fıstıkçamı kozalağından toplam 200 bin TL gelir elde etti.

 

 
Fıstıkçamlarının piyasada son tüketiciye kilosu 130 TL gibi fiyatlardan satılan kıymetli ürünü çamfıstığı, üreticinin yüzünü güldürmeye devam ediyor. Yıllardır Bergama Kozak Yaylası ile özdeşleşen çamfıstığı üreticiliği Manisa’nın Salihli ilçesinde de yapılmaya başlandı. Salihli’nin Kurttutan ve Kemer köyleri çevresinde 1994-1998 yıllarında 938 hektar alanda orman teşkilatı tarafından dikilen fıstıkçamı ağaçları geçen yıl meyvelerini vermeye başladı. Köylüler tarafından 2014 yılında toplanan 120 ton fıstıkçamı kozalağı, ailelere toplam 200 bin TL gelir getirdi.
 
Orman köylüsünün kalkındırılması için fıstıkçamı dikilmesinin, ormandan gelir getirici tür ağaçlandırmaları kapsamında yapılan çalışmalardan sadece birisi olduğunu belirten İzmir Orman Bölge Müdürü Şahin Aybal, ceviz, badem, sakız ve benzeri türlere de ağırlık verdiklerini söyledi. Şahin Aybal, Kurttutan ve Kemer köylerinden 40 aileye gelir kapısı olan çamfıstığının ormanlarda birer dumansız fabrika gibi işlev görüp iş ve gelir imkanı sağladığını dile getirdi.

Yayın Tarihi : 02.12.2015 : 10:21

Etiketler : Fıstıkçamı    Yüz    Güldürüyor    Bölge   


Yorumlar

4675
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN