Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


İZSU, Arıtmada Örnek Oluyor

İZSU, Arıtmada Örnek Oluyor
İZSU Genel Müdürlüğü tarafından Avrupa standartlarında işletilen ve kalitesiyle Türkiye’ye örnek olan arıtma tesisleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan “enerji teşvik” hakkı kazandı. Bakanlıktan 5.5 milyon TL. enerji teşvik bedeli alan İZSU için bu rakam, yıllık enerji giderinin dörtte biri.

 

Kentsel yerleşimlerin en büyük çevre problemlerinden biri olan evsel atık su sorununu kurduğu ileri biyolojik atık su arıtma tesisleriyle çözen İzmir Büyükşehir Belediyesi, arıtma tesislerini işletmek için de ciddi bütçeler ayırıyor.
Örneğin İZSU’nun 2014 yılında tesislerin elektrik enerjisi için harcadığı para 22 milyon lira. Ancak işletme ve arıtma kalitesiyle Türkiye’de örnek olan İZSU,  bu giderinin dörtte birini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan aldığı enerji teşviği ile karşılıyor.
 
Arıtma arttı, kalite yükseldi
 
2010 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayınlanan yönetmelik kapsamında, çevre iznine sahip ve yıl içinde çevre cezası almamış atık su arıtma tesislerine verilen enerji teşviği,  İZSU’ya tam 5 milyon 452 bin lira kazandırdı. Atık su arıtma tesislerinin personel, elektrik, malzeme -hizmet alımı, müteahhitlik hizmetleri ve yapım giderleriyle birlikte yıllık işletme giderlerinin oldukça yüksek olduğunu belirten İZSU Genel Müdürlüğü yetkilileri, 2010, 2011, 2012 ve 2013 yıllarında toplam 7 milyon 320 bin liralık enerji teşviği aldıklarını, 2014 yılında artan tesis sayısı ile birlikte bu rakamın da yükseldiğini belirtti. 

Yayın Tarihi : 02.12.2015 : 09:50

Etiketler : izsu    arıtma    çevre ve şehircilik bakanlığı       


Yorumlar

2698
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLERReklam

YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN