Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Kula Jeoparkını Keşfediyor

Kula Jeoparkını Keşfediyor
MANİSA’nın Kula İlçesi’nde Zafer Kalkınma Ajansı’nın desteklediği ’Kula Jeoparkı’nı Keşfet’ projesinin çalıştayı yapıldı.

 

 
Kula Yunus Emre Kent Meydanı Kültür Merkezi’nde düzenlenen ’Kula Jeoparkı’nı Keşfet’ projesinin çalıştayına Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kemal Çelebi, MHP’li Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Kula Kaymakamı Murat Güven, MHP’li Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve davetliler katıldı. Zafer Kalkınma Ajansı ’Kula Jeoparkını Keşfet’ Projesi Koordinatörü Sait Bozer, 18 aylık projenin 16 Aralık 2015 tarihinde sona ereceğini belirterek "Proje kapsamında birçok çalışma yaptık, yapmaya devam ediyoruz. Bu kapsamda jeopark evi oluşturulacak, gezi parkurlarına 18 yönlendirme işaret levhaları kazandırılacak. Gezi parkurlarına 12 bilgilendirme tabelaları, 12 bin 350 metre yürüyüş yolu ve step parkurları oluşturuluyor. Bölgeye 5 seyir terası, 8 kamelya kazandırılıyor. Kula Jeoparkı Avrupa UNESCO Jeoparklar ağına dahil olmuş, Türkiye’nin ilk ve tek tescilli jeopark ağı olma özelliğini taşımaktadır" dedi. Kula’nın tarihi ve coğrafi zenginliklerinden birisinin de jeopark olduğuna dikkat çeken Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, "Avrupa ve UNESCO Jeoparkı ilan edilen Kula, hali hazırda Türkiye’nin tek tescilli jeoparkı olmasıyla, uluslararası arenada milli gurur kaynağımız olacaktır. 35. Avrupa Jeoparklar Ağı kurul toplantısında Kula jeoparkının Avrupa’nın ilk 10 jeoparkının arasında olabileceğini gördük" diye konuştu.
 
2013 yılında üniversite bünyesinde Jeopark Araştırma ve Uygulama Merkezi’ni kurduklarını açıklayan Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kemal Çelebi, ellerinden gelen akademik ve bilimsel desteği vermeye hazır olduklarını ifade etti.
 
BÜYÜKŞEHİR’DEN JEOPARK MÜZESİ
 
Kula’nın turzim potansiyelini harekete geçirmek adına çalışmalar yaptıklarını anlatan Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, "69 tanesi Avrupa’da olmak üzere dünya genelinde 33 ülkede 120 jeopark bulunuyor. Bütün bu jeoparkların içerisinde ise müzeler var. Türkiye’nin ilk ve tek Avrupa UNESCO tescilli jeopark sahası olan Kula’ya diğer tüm jeoparklarda olduğu gibi tam teşekküllü bir jeopark müzesini de inşallah Kula’ya kazandıracağız. Muhtemelen Türkiye’nin sayılı arkeoloji müzelerinden bir tanesi olacak" dedi.
 
YENİ TURİZM VARLIKLARI
 
Son olarak konuşan Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, projenin Manisa ve Türkiye adına çok önemli olduğunu ve daha da geliştirilmesi için çalışılması gerektiğini ifade etti. Manisa genelinde turizm açısından cazibe merkezi olabilecek çok sayıda varlık bulunduğunu kaydeden Bektaş, "Manisa genelinde 40 kadar birinci öncelikli turizm varlığının her birini proje haline dönüştürmeye çalışıyoruz. Her birisi için o varlığın bulunduğu bölgedeki paydaşlarımızdan katkı isteyeceğiz. Biz bu turizm varlıklarımızın hizmete sunulması için yapılması gerekenleri belirleyip, bir bütün halinde alt yapısı tamamlanmış şekilde turizmin hizmetine sunmuş olacağız" dedi.

Yayın Tarihi : 01.12.2015 : 18:44

Etiketler : Kula    Jeoparkını    Keşfediyor    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

8459
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN