Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Mülteciler İçin Buluştu

Mülteciler İçin Buluştu
Avrupa Birliği Büyükelçisi ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Hansjörg Haber ve Avrupa Birliği üyesi 18 ülkenin büyükelçilerinin katıldığı, ’Suriye Mülteci Krizi ve Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri’ konulu alan toplantısı, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Füzün’ün ev sahipliğinde Sabancı Kültür Sarayı’nda gerçekleştirildi.

 

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu’nun öncülüğünde ve ESİAD İzmir AB Bilgi Merkezi, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü ile Sosyal Bilimler Enstitüsü Avrupa Birliği Anabilim Dalı ve Jean Monnet Kürsüsü’nün işbirliğiyle gerçekleştirilen toplantıya büyükelçilerin yanı sıra Avrupa Birliği lisansüstü öğrencileri ve İzmir’deki üniversitelerde öğrenim gören Suriyeli öğrenciler katıldı. Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Füzün’ün açılış konuşmasının ardından Delegasyon Başkanı Büyükelçi Hansjörg Haber ve Avrupa Birliği Dönem Başkanı ve Lüksemburg’un Ankara Büyükelçisi Arlette Conzemius konuşma yaptı.
 
Soru-cevap şeklinde geçen interaktif toplantıda; Suriye’de devam eden krizin yarattığı mülteci sorunu, İzmir’de ikamet eden Suriyeliler’in karşılaştığı sorunlar, krizin İzmir’deki ekonomik, sosyal ve kültürel yansımaları ve çözüm önerileri tartıştılırken, konu Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri bağlamında değerlendirildi.
 
Suriyeli öğrenciler, böylesi zor bir dönemde Türkiye ve özellikle İzmir’de karşılaştıkları misafirperverlikten mutluluk duyduklarını belirterek, eğitim ve yaşam olanaklarına ilişkin sorunlarını büyükelçilerle paylaştı. Toplantı sonunda Delegasyon Başkanı Büyükelçi Hansjörg Haber ve AB Üye Ülke Büyükelçileri, mülteci krizinin çözümü ve Suriyeli gençler başta olmak üzere mültecilerin yaşam koşullarının iyileştirilmesi için Türkiye ile işbirliğine gideceklerini ifade etti.

Yayın Tarihi : 01.12.2015 : 16:29

Etiketler : Büyükelçiler    Öğrenciler    Mülteciler    İçin    Buluştu    Bölge   


Yorumlar

6926
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN