Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Sabiha Gökçen Neden Tıkandı?

Sabiha Gökçen Neden Tıkandı?
İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı gündeme, bu yıl yoğun yaz sezonunda yapılan pist tamiri nedeniyle yaşanan ciddi rötarlarla geldi. Çözüm, piste eklenecek iki hızlı çıkış taksi yolu. Toplam 15 milyon liraya mal olacak bu hızlı çıkış noktaları, havalimanın trafiğini ciddi anlamda rahatlatacak.

 

Türkiye’de havacılık sektörü son 10 yılda 8 kat büyüdü. Büyümenin merkezi İstanbul. Ancak 3. Havalimanı’nın 2018’de hizmete girmesine kadar geçecek 3 yıllık dönemde trafik kapasitesi S.O.S veriyor. Atatürk Havalimanı’nın büyümede limitlerine gelinirken Sabiha Gökçen Havalimanı’nda ise alt yapı eksiklikleri uçak trafiğinin verimli yönetilememesine neden oluyor.
 
İKİ HIZLI ÇIKIŞ TAKSİ YOLU
 
Atatürk Havalimanı’nda uçaklar 3-3.5 deniz mili (5.5 – 6.4 km) aralıklarla indiriliyor. Sabiha Gökçen’de ise uçakların indikten sonra tam durmadan pisti terk etmelerini sağlayan ‘hızlı çıkış yolu’ yok. Bu nedenle trafik akışı daha yavaş işliyor. Uçaklar 6-8 deniz mili (11.1 – 14. 8 km) aralıklarla yaklaştırılıyor. Buna pist bakım çalışmaları da eklendiğinde saatlik trafik 20 kalkış ve 20 inişle yani 40 uçakla sınırlanıyor. Londra Gatwick’te ise tek piste verimli hava trafik yönetimiyle saatte 60 uçak inip kalkıyor.
 
TOPLAM MALİYETİ 15 MİLYON TL
 
Sabiha Gökçen’de trafiğin hızlandırılması için her biri 13 bin metrekarelik iki hızlı çıkış yolunun inşa edilmesi gerekiyor. Bunların yapılmasının toplam maliyeti ise 15 milyon lira.
 
Ulaştırma Bakanlığı, havalimanının sahibi olan Savunma Sanayi Müsteşarlığı, ikinci pist ihalesini yapan Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) kadar tüm kuruluşlar projeye sıcak bakıyor. Ancak bir türlü adım atılamıyor.
 
Bu yolların yapılmasıyla saatlik trafikte en az yüzde 45’lik artış bekleniyor. İnşaat çalışmaları, hava trafiğini engellemeden yapılabiliyor.
 
İKİNCİ PİST İHALESİ BİR YIL GECİKTİ
 
Havalimanının yolcu kapasitesini artıracak paralel pist ihalesi, geçen yıl yapılmıştı. Aynı anda iki uçağın iniş yapabileceği pist için tüm kamulaştırma çalışmaları tamamlandı. İhaleyi ise YSE Yapı kazandı. Ancak ikinci en iyi teklifi veren şirketler itiraz etti. Bunun üzerine Kamu İhale Kurumu’na giden proje tam bir yıl gecikti.
 
Toplam 3500 metre uzunluğundaki pistin 2017’de tamamlanması bekleniyor.

Yayın Tarihi : 01.12.2015 : 13:02

Etiketler : Sabiha    Gökçen    Neden    Tıkandı    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

5135
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN