Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


'Rusya Krizi Uzun Dönemde Elimizi Güçlendirecektir'

'Rusya Krizi Uzun Dönemde Elimizi Güçlendirecektir'
Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Eyüp Bartık, Rusya ile yaşananların kısa dönemde sıkıntılara yol açsa da uzun dönemde pek çok açıdan Türkiye’nin elini güçlendireceğini savundu.

 

Eyüp Bartık, Türkiye’nin hava sahasını ihlal eden Rus uçağını düşürmesiyle başlayan krizin uzun süreli olmayacağını düşündüklerini söyledi. Uçak krizine kadar Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkilerin dostane olduğunu ifade eden Bartık, iki ülke arasındaki ilişkilerin sadece ticaretle sınırlı olmadığını ve bu sorunu aşacak güce sahip olunduğunu vurguladı. Rus tarafının olayın ardından ivedilikle bazı açıklamalar yaptığını, ticari ilişkilerin gözden geçirilmesi, Türk işadamlarının baskı altına alınması ve doğalgaz tehditlerinin Rusya’ya fayda sağlamayacağını dile getiren Bartık, şöyle dedi:
 
"Güçlü ülke sorunlarını masaya taşır ve iyi niyet çerçevesinde karara bağlar. Türk ürünlerine ambargo koyup, işadamlarına baskı uygulamakla bir yere varılmaz. Kaldı ki biz Rus uçaklarının Suriye’de ne yaptığını da biliyoruz. Türkiye-Rusya arasındaki kriz uzun süreli olmaz. Devam edecek olursa da bundan zarar gören taraf Rusya olur. Değişim hızının ışık hızıyla yarıştığı bir süreçten geçerken, ülkelerin çıkarları da bu değişim hızından etkilenmektedir. Bu nedenle aktif dış politikanın önemi giderek artmaktadır. Tüm dünya ülkeleri gibi Türkiye’nin de dış politikada, çıkarlarını gözettiği aktif bir süreç yaşadığı ortadadır."
 
Diplomasinin dünün değil, bugün ve geleceğin bir aracısı haline dönüştüğünü ifade eden Bartık, “Türkiye’nin de dış politikasında gelecek stratejisini ön plana çıkardığını heyecan, ilgi ve umutla takip ediyoruz. Bu açıdan bakıldığında Rusya ile yaşananlar, kısa dönemde sıkıntılara vesile olacaksa da uzun dönemde pek çok açıdan elimizi güçlendirecektir" dedi.
 
Bartık, Rus turizm acentelerinin Türkiye’ye paket tur satmalarının yasaklanmasını da anlık hareket olarak yorumladı. Rusların yakınlık itibariyle Türkiye’den başka alternatifinin olmadığını kaydeden ve yılda 4 milyon Rus turistin Türkiye’yi ziyaret ettiğini anlatan Bartık, bu uygulamanın da sürekli olamayacağını dile getirdi.
 
Türkiye ve Rusya arasındaki en önemli ticareti enerjinin oluşturduğunu hatırlatan Bartık, bu kapsamda Türkiye’nin geçen yıl Gazprom’a 10 milyar dolarlık ödeme yaptığını anımsattı. Rusya’nın Almanya’dan sonraki en büyük müşterisini gözden çıkarmasının çok zor olacağını söyleyen Bartık, "Son yaşanan olayın diplomasiyle çözüleceğine inanıyorum. Ticari ilişkilerin zarar görmesi ileriye yönelik telafisi olmayan yaralar açmamalıdır" diye konuştu.
 
Türkiye’nin Rusya’ya 10 aylık ihracatının 3 milyar 125 milyon 216 bin dolar, ithalatının ise 17 milyar 338 milyon 445 olduğunu hatırlatan Bartık, "Rakamlara da bakıldığında bu süreçten zararla çıkacak ülkenin Rusya olduğunu görüyoruz. Türkiye, Rusya’ya gerçekleştirdiği ihracatı farklı ülkelerle telafi edebilecek olmasının yanında Rusya’nın kaybının çok fazla olacağını, bütün bunların yanında asıl önemli olan aynı coğrafyayı paylaşan iki ülkenin dostluğunun devam etmesidir" dedi.

Yayın Tarihi : 01.12.2015 : 11:33

Etiketler : Eyüp    Bartık    Rusya    Krizi    Uzun    Dönemde    Elimizi    Güçlendirecektir    Ekonomi    Kanalben    Haber   


Yorumlar

8188
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN