Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Profesör İpek'ten Acı Tespit

Profesör İpek'ten Acı Tespit
Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü İş Güvenliği Uzmanı Prof. Dr. Rasim İpek, Türkiye’de madenlerde çalışanlara değer verilmediğini söyledi.

 

Türkiye’de 1941 yılından bu yana 3 binden fazla insan, maden kazalarında hayatını kaybetti. Cumhuriyet tarihinin en büyük maden kazası, 13 Mayıs 2014 tarihinde Manisa’nın Soma ilçesinde meydana geldi, 301 kişi yaşamını yitirdi. 4 Aralık Dünya Madenciler Günü öncesinde bir açıklama yapan Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü İş Güvenliği Uzmanı Prof. Dr. Rasim İpek, "İş güvenliğinin nasıl yapılabileceğinin kuralları var fakat bu kurallar ülkemizde pek işlemiyor. Son 30 yılda Avrupa’da 1 tane ölümlü maden kazası meydana geldi. Avrupa’da iş güvenliği yasalar çerçevesinde ve yapılan eğitim ile en üst seviyede alınıyor. Kazalardaki ana etken madenlerde eğitimsiz kişilerin çalıştırılmasıdır. Madende çalışan inşalara değer verilmiyor" dedi.
 
ÖNCE İŞ KÜLTÜRÜ
 
Avrupa’da kazaların az yaşanmasının ve ölümlerin az olmasının ana etkeninin iş kültürü olduğunu belirten Prof. Dr. Rasim İpek, "Gündelik hayatın her boyutunda çalışanların işleri ile ilgili kazalar meydana geliyor, bunların en başında trafik kazaları ve iş kazaları akla geliyor. Avrupa’da yaşanan maden kazaları ile Türkiye’de yaşanan maden kazaları arasındaki en çarpıcı fark, gelişmiş bir iş kültürünün oluşmamasıdır. Son zamanlarda iş güvenliği ile ilgili birtakım atılımlar gerçekleştirildi. Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ve Avrupa Birliği Uyum Yasası ile bazı anlaşmalar imzalandı" diye konuştu.
 
KAZALARI NASIL ÖNLERİZ?
 
Son olarak kazaların nedeninden ziyade bir daha yaşanmaması ile ilgili olarak görüşlerini dile getiren Prof. Dr. İpek, "Madenlerde yaşam odaları yapılmalı, kazaları önleyici tedbirler önceden alınmalı ve teknoloji geliştirilerek iyi kullanılması gerekiyor" dedi.

Yayın Tarihi : 01.12.2015 : 10:55

Etiketler : Madenlerde    Çalışanlara    Değer    Bölge   


Yorumlar

6429
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN