Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Fındık Fiyatının Düşmesine Tepki

Fındık Fiyatının Düşmesine Tepki
Ordu Altınordu Ziraat Odası Başkanı Uğur Cörüt, 1 Kasım seçimlerinden sonra yükselişe geçerek Ticaret Borsası’nda 13 TL’den işlem gören fındığın 11.50 TL’ye kadar inmesine tepki gösterdi.

 

Üreticinin emanete bıraktığı yaklaşık 20 bin ton fındığın işlenerek alıcılar tarafından ihraç edileceğini, bunun da fındık fiyatlarının düşürdüğünü iddia eden Altınordu Ziraat Odası Başkanı Uğur Cörüt, fiyatların serbest piyasada düşürülmesini eleştirdi. Fiyatın düşmesiyle üreticinin paniğe sevk edildiğini, fiyatların ilerleyen dönemde mutlaka artacağını vurgulayan Cörüt, "1 Kasım seçiminden sonra fındık fiyatı yükselişe geçerken bu günlerde geriledi. Fiyat 11.50 TL seviyelerine kadar indi. Üreticinin emanete bıraktığı 20 bin ton fındığı işleyip satma kararı aldılar. Alıcılar bu fındığı kırıp ihraç edecek. Bunun fiyatları düşürdüğünü gözlemliyoruz. Üreticilerimiz paniklemesin fındık fiyatı artacak. Fiyat düşürülerek üreticiye panik yaptırmaya çalışıyorlar. Üreticilerimiz sabırlı olsun, şu anda yurt içinde ve yurt dışında fındık stoğu yok. Üreticide az fındık var, zaten şu anda piyasaya fındık da indirilmiyor” dedi.
 
GÜRCÜ FINDIĞI TÜRK FINDIĞINA RAKİP OLAMAZ
 
Bazı alıcılar tarafından piyasada fındık fiyatını düşürmeye yönelik, spekülasyonlar üretilmeye devam edildiğini, bunun için de Gürcü fındığı ithalatının da konuşulduğunu, fındık ithalatı izni olmadığı için bunun da mümkün olmadığını belirten Cörüt, "Üreticilerimiz bu tür dedikodulara, söylentilere aldırış etmesinler. Zaten Gürcü fındığı ithal izni yok. Bu söylentiler fındığın fiyatını düşürmek için bir oyun. Gürcü fındığı Türk fındığına rakip olamaz. Gürcü fındığının aroması farklı. Çikolata üreticileri Türk fındığını tercih ediyorlar. Türk fındığı aroma ve tat olarak çok daha kaliteli. Gürcü fındığı dedikodusunu yayıp üreticinin elindeki fındığı ucuz alma peşindeler. Üreticilerimiz bu oyuna gelmesinler fiyatlar yükselecek” şeklinde konuştu.
 
Ordu’da serbest piyasada ise yüzde 50 randımanlı kabuklu fındık 11.50 TL ile 12.00 TL arasında işlem görüyor.

Yayın Tarihi : 01.12.2015 : 11:02

Etiketler : Fındık    Fiyatının    Düşmesine    Ziraat    Odalarından    Tepki    Ekonomi    Kanalben    Haber   


Yorumlar

1654
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN