Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


'Rektörler Popülist Olmaya Çalışıyor'

'Rektörler Popülist Olmaya Çalışıyor'
İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, Bülent Ecevit Üniversitesi’ndeki söyleşide bir öğrencinin, rektörlük seçimlerinde son kararı Cumhurbaşkanı’nın verdiğini hatırlatması üzerine, "Benim kişisel tercihim direkt seçim olursa bu sefer rektörler daha popülist olmaya çalışıyorlar" dedi.

 

Sezai Karakoç Kültür Merkezi’ndeki söyleşide, İTÜ’nün kuruluşu hakkında bilgiler veren Prof. Dr. Karaca, daha sonra öğrencilerin sorularını cevaplandırdı. Bir öğrencinin üniversitelerde rektörlük seçimleri olmasına rağmen rektör olacak kişiye son olarak Cumhurbaşkanı’nın karar verdiğini hatırlatması üzerine Prof. Dr. Karaca, Türkiye’de rektörlük seçimi sürecinin üç kademeli olduğunu, bu tarz yaklaşımların dünyanın her yerinde mevcut olduğunu söyledi. Direkt seçim yapılan çok az yer olduğuna işaret eden Prof. Dr. Karaca, şöyle konuştu:
 
"Benim kişisel tercihim direkt seçim olursa bu sefer rektörler daha popülist olmaya çalışıyorlar. Seçim aslında bir bakımdan popülizmi getiriyor. Bu benim kişisel düşüncem. Yanlış olduğunu düşünüyorum. Hesap verebilirlik tek bir merciyle olmalıdır. Bakanlıksa bakanlık, Cumhurbaşkanlığı ise Cumhurbaşkanlığı. Hesap verebilirlik için şeffaf olmalıdır. Bu her ülkeye göre değişebilir."
 
Türkiye’de rektörlük seçimlerinin 6 adayla yapıldığını, seçimde bu sayının 3’e indirildiğini, sonra Yüksek Öğretim Kurulu’nda mülakat yapıldığını ve nihai olarak Cumhurbaşkanı’nın tercihinin söz konusu olduğunu vugrulayan Prof. Dr. Karaca, "Bunlar olağan şeyler, çok normal yani. Sağlıklı olduğunu da düşünebiliyorum. Çünkü tek parametre ile seçilen ve atananlarda bu sefer başka sakıncalar olabiliyor. Ama her ülkenin kendisine has sistemleri var. Hatta yeni yeni bazı ülkelerde seçimi erteleyip de atama ile gelen değişimler de söz konusudur" dedi.

Yayın Tarihi : 30.11.2015 : 19:02

Etiketler : İtü    Rektörü    Direkt    Seçim    Olursa    Rektörler    Popülist    Olmaya    Çalışıyor    Eğitim    Kanalben    Haber   


Yorumlar

6231
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN