Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Asırlık Ağaçlar Yola Kurban Gitmesin

Asırlık Ağaçlar Yola Kurban Gitmesin
İzmir’in Bayındır İlçesi’ndeki bir çay bahçesinin asırlık ağaçlarının duble yol projesi kapsamında kesilmemesi için başlatılan imza kampanyasında bir yıl içinde 10 binin üzerinde imza toplandı. Kampanyaya pek çok ünlü isim de destek verdi.

 

 
Karayolları 2’nci Bölge Müdürlüğü tarafından yapımı devam eden ve 92 kilometrelik Torbalı-Kiraz Duble Yol Projesi kapsamında yolun Bayındır Arıkbaşı kısmında bulunan bir çay bahçesinin ağaçları yolun genişletilmesi ve kavşak yapımı için kesilecek. Kesilecek 50’ye yakın ağaç arasında asırlık çam ve çınarlar da bulunuyor. Bayındır üzerinden Ödemiş’e kendi aracıyla gidenlerin ve Arıkbaşı halkının yazın sıcak günlerinde soluk alıp, gölgesinde çaylarını yudumladıkları ağaçların kesilecek olması tepkilere neden oluyor. Karara tepki gösteren Arıkbaşılılar, bir yıl önce başlattıkları kampanyayla 10 binin üzerinde imza topladı. Kampanyaya CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Gazeteci-Yazar Uğur Dündar, tiyatro ve dizi oyuncusu Renan Bilek gibi pek çok ünlü isim de imza atarak destek verdi.
 
"HER AĞAÇ YÜZLERCE ANI TAŞIYOR"
 
Çay bahçesinin işletmecisi Özcan Ses, kesilmek istenen ağaçların Arıkbaşı’nın simgesi olduğunu belirtip, "Aralarında asırlık çınarların da bulunduğu ağaçlar bu bölgeye hayat veriyor. İzmir’den, Bayındır’a, Ödemiş’e, Kiraz’a, Beydağ’a gidenler mutlaka burada durup bir bardak çay içmişlerdir. Bu ağaçların gölgesinde serinlemişlerdir. Bir ağacın yetişmesi yıllar alıyor. Buradaki her ağaç yüzlerce anıyı taşıyor. Bu nedenle kesilmelerini istemiyoruz" dedi. Ses, projede değişiklik yapılmasını da isteyip, yetkililerin bu konuda gerekeni yapacaklarına inandıklarını da söyledi.

Yayın Tarihi : 30.11.2015 : 11:18

Etiketler : Asırlık    Ağaçlar    Yola    Kurban    Gitmesin    Genel   


Yorumlar

6894
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN