Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Tarihi Konaklar Çürüyor

Tarihi Konaklar Çürüyor
İzmir'in Basmane semtinde bulunan ve bir döneme damgasını vuran tarihi konaklar, ilgisizlik nedeniyle tarihten siliniyor.

 

Kentte yıkılıp, yok olup gitme tehlikesi bulunan konaklardan üçü Basmane semtindeki Altınordu Mahallesi'nde ve Oteller Sokağı'nda yer alıyor. Bu yıl yaşamını yitiren gazeteci, şair, yazar ve eleştirmen Tarık Dursun K'nın çocukluk ve gençlik yıllarının geçtiği bu semtteki 945 sokakta bulunan devasa konak ile yine hemen yanıbaşında yer alan Osman Paşa Konağı, Oteller Sokağı girişindeki, Atatürk'ün eşi Latife Hanım'ın da yaşadığı Yeni Sadık Bey Oteli olan bina restore edilmeyi bekliyor.

Semt halkı, Latife Hanım'ın yaşadığı konağın ayakta kaldığını, diğer iki konakta ise geçirdiği yangınlarla ve bakımsızlıktan çöküntüler meydana geldiğini belirterek, "Tarık Dursun K'nın bir dönemler yaşadığı köşkün yeniden ayağa kaldırılarak adına bir kültür merkezine dönüştürülmesi en büyük hayalimizdi. Ancak bu konuda bu güne kadar henüz bir adım atılmadı. Latife Hanım'ın yaşadığı konağın da kendisine ait özel eşyalarının sergilendiği aynı şekilde bir müzeye dönüştürülmesini istiyoruz. Bölgede, yok olma tehlikesi bulunan onlarca İzmir konağı var. Devlet ve yerel yönetimler güçbirliği yaparak, bu konaklara aslına uygun onararak tekrar hayat vermelerini bekliyoruz" dedi.

Yayın Tarihi : 30.11.2015 : 10:11

Etiketler : izmir    basmane    oteller sokağı    latife hanım    altınordu mahallesi    tarihi konak       


Yorumlar

4425
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN