Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Kışlık Karpuz El Yakıyor

Kışlık Karpuz El Yakıyor
Muşlu karpuz yetiştiricileri, Ekim’de hasadını yaptıkları, Kasım ve Aralık ayında piyasaya sürdükleri kışlık karpuzun kilosunu, yazlık ürüne göre 4 katına satıyor. Muş’un Kıyık köyünde yaşayan Saadettin Tuğal, "Yaz bitip piyasada karpuz tükenince bizim kışlık karpuzlar tezgahlardaki yerini alıyor. Yazın sattığımız fiyatın 3- 4 katı fazlasına pazarlıyoruz. İşlerimizde çok iyi" dedi.

 

Yaz ayında iki mahsul ekimi yaptıklarını ifade eden Saadettin Tuğal, kışlık karpuzun para etmesi için yazlık ürünün piyasadan kalmasını beklediklerini söyledi. Ekimde hasadını yapıp Kasım ve Aralık ayında piyasaya sürdüğü karpuzla çok iyi para kazandığını belirten Tuğal şöyle konuştu:
 
"40 dönüm tarlaya birinci ekimi Mayıs ayında yaparak bu karpuzları Ağustos’ta topluyorum. Muş’taki tüm karpuzlar bu dönemde hasat ediliyor ve karpuz fazla olunca fiyatlar düşüyor. Kilosunu bu dönemde 25- 30 kuruştan satıyoruz. İkinci ekimi 20 dönüm arazide Ekim ayında yapıyorum. Karpuzun piyasadan kalktığı Kasım ve Aralık ayında piyasaya sürüyorum ve kilosunu 75 kuruş ila 1 lira arasında satıyorum. İkinci ekimi birinci ekim alanının yarısı kadar ekmeme rağmen 3- 4 katı fazla para kazanıyorum. Çünkü bu mevsimlerde benim karpuzun dışında karpuz bulmak çok zor. Herkes gelip tarlamın yanında sergilediğim karpuzdan alıyor."

Yayın Tarihi : 29.11.2015 : 11:45

Etiketler : Kışlık    Karpuzun    Kilosu    Yazınkinin    Katı    Ekonomi    Kanalben    Haber   


Yorumlar

5773
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN