Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Vali'den Rus Uçağı Açıklaması

Vali'den Rus Uçağı Açıklaması
Hatay Valisi Ercan Topaca, düşürülen Rus uçağına ait olduğu şüphesiyle bulunan bazı parçalarının incelendiğini, tamamlandığında açıklama yapılacağını söyledi.

 

Yayladağı İlçesi’ndeki Öğretmen Evi bahçesinde gazetecilere açıklama yapan Ercan Topaca, sınır köylerinin sınır kapısı olmadığını belirterek, insan ticaretinin suç olduğunu hatırlattı. Topaca şöyle devam etti:
 
"Güveçci Bölgesi bir sınır kapısı değil. Buraya çok uzaklardan Irak’tan da dahil olmak üzere bir şebeke şeklinde insan ticareti yapan gruplar var. Bunlarla ilgili emniyetimiz, jandarmamız operasyon yaptı. Dün 13 kişi gözaltına alınmıştı. Adli süreç devam ediyor. Hem bizim hukukumuzda hem uluslar arası hukukta suç olan bir durum. Bu tür insan ticaretine bizim izin vermemiz mümkün değil. Kanunlar çerçevesinde bunu takip ediyoruz. Bu operasyon çatışma sebebiyle veya o bölgedeki son günlerde yaşanan olumsuzluklar sebebiyle kendiliğinden gelenleri kapsamıyor. Bunu ticari maksatla uzak noktalardan buraya insan getiren kişileri kapsıyor. Adli süreç devam ediyor."
 
’TÜRKMENLERE YARDIM DEVAM EDİYOR’
 
Rusya ve Suriye rejim askerlerinin bombardımanı sonrası köylerini terk ederek Türkiye sınırındaki Yamadı Köyü ve çevresinde bulunan Suriye Türkmenleri’ne yapılan yardımlar hakkında da bilgi veren Vali Topaca, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Yardımlarımız, kesintisiz devam ediyor. Talepler doğrultusunda her gün ihtiyaç duyulan tüm malzemeleri karşı tarafa aktarıyoruz. Bugüne kadar son bu olaylar başladığı andan itibaren 10 günde 10 bin 951 battaniye, 1435 yatak, 61 bin 438 konserve dağıtıldı. Ortalama günlük 7 bin ekmek gönderiyoruz. Bugüne kadar 62 bin 500 ekmek dağıtıldı. 1050 çadır. Önümüzdeki günlerde kullanımdan dolayı eskiyen 500 çadır var onları da birkaç güne değiştireceğiz. Kışa daha sağlam çadırlarda girmelerini sağlayacağız. 86 bin 228 litre paket su gönderildi. Çocuk maması süt kahvaltı gibi malzemeleri veriyoruz. 113 ton muhtelif gıda koliler halinde çadır başına dağıtılıyor. Muhtelif ilaç ihtiyaç duyulan cinsten. Muhtelif giysilerden 35 bin adet değişik çeşitlerde kaban, mont gibi. 5 bin 666 çocuk bezi. 75 bin 634 kilo un. 28 bin kilo et dağıtı yapılıyor. 5280 çift bot yardımı yapıldı. Bugün o kamp alanı yakınlarındaki açılan sahra hastanesi acil servislerde yapılan her şey orada yapılıyor orayı ziyaret ettik. Herhangi bir eksikliği yok. İlk gelenlerin herhangi bir bulaşıcı hastalık kontrolü için halk sağlığı müdürlüğümüzün sahra hastanesine benzer yeri var. Önümüzdeki dönemde yine ihtiyaç duyulan soba, yatak gibi, çadırların tabanına serilecek dayanıklı halıfleks, mutfak malzemesi gibi sevkiyatlar devam edecek. Hayırseverlerimiz bu alanlarla ilgili bu yardım malz ağırlık verirlerse, zaman zaman soruluyor, bunlarla ilgili sevkiyatımız devam edecek."
 
’ÇADIRLARDA 14 BİN 519 KİŞİ VAR’
 
Suriye’nin Yamadı Köyü’nde kurulan çadırlarda 7 bin kişi olduğunu belirten Topaca, “Yamadi de 7 bin civarında kişi yaşıyor. Bu da yaklaşık 1290 çadır civarında orada çadır var. Diğer bölgelerde de kurulan çadırlar var onları da hesaba kattığımızda o çevrede 2 bin 880 çadır olduğunu ve toplamda da 14 bin 519 kişinin olduğunu tahmin ediyoruz. Türkmenlerin burada temsilcileri var, onlarla da düzenli toplantılar yapıyoruz. Gerek Yamadı bölgesinde gerek burada arkadaşlarla değerlendirme toplantısı yaptık" dedi.
 
’TAMAMININ GELME İHTİMALİ ZAYIF’
 
Suriye Türkmenleri’ne her türlü yardımı Türk Kızılayı üzerinden yapıldığını belirten Topca, şunları kaydetti:
 
"Gelen tüm yardımlar Kızılay’ın envanterine giriyor, Kızılay kayıtlarını yapıyor, tasnifini yapıyor. Karşıdaki ihtiyaç tespitlerine göre taleplerine göre gönderiyoruz. Hükümetimizden aldığımız talimat doğrultusunda bu tarafa geçmek isteyen herkesi alacağız, alıyoruz. Güveççi bölgemizde altyapısını bitirmek üzereyiz. Önümüzdeki günlerde çadır veya konteyner gelecek. Talep olduğu takdirde gerek Güveççi’de gerek diğer illerdeki çadır kentlere yönlendirme yapmak suretiyle alacağız. Oradan gelebilecek maksimum kişi sayısı tahmin ediyoruz ve ona göre hesaplarımızı yapıyoruz o konuda bir sıkıntı yok. Bu bölgede bizim tahminimiz 35 bin civarında insan var. Bunun bir kısmı şu an zaten Türkiye’de. Bir kısmı Yamadı bölgesinde bir kısmı da daha iç kesimlerde iç kesimlerde 20 bin civarında kişi olduğunu düşünüyoruz. Tamamının da buraya gelme ihtimali zayıf. Bir kısmı belki iç taraflara çatışmanın olmadığı yerlere gidecektir. Biz ona göre çalışmamızı yapıyoruz."
 
’ÇALIŞMA DEVAM EDİYOR’
 
Düşürülen Rus uçağı ile ilgili olarak yapılan çalışmaların devam ettiğini de belirten Topaca, şunları anlattı:
 
"Siyasi boyutlarını hükümetimiz gerekli açıklamaları yapıyor. Teknik olarak şunu söyleyebilirim. Uçağın düştüğü anda Yayladağı İlçemizdeki çadır kentin olduğu yerde 2 vatandaşımız yaralandı. Biri kulağından, biri dizinden. O bölgede park halindeki bazı araçların tekerleri patladı. Kaportalarında çizikler ve çökmeler oldu. Bazı evlerin çatılarındaki antenlerinde uydu antenlerinde ezilmeler ve delinmeler oldu. Uçağın ilk isabet olduğu bölgeye yakın yerler burası. Tahminimiz, bu parçaları bazı laboratuvarlara gönderdik. Adli süreçti bu. Vatandaşlarımızın şikayeti üzerine hastanede onlara müdahale yapıldı, tedavileri yapıldı evlerine gönderildi. Sonuçlar geldiği zaman bu parçalar uçak parçasıysa, o kesinleşirse kamuoyuyla paylaşacağız. Tahminimiz, ön teknik analize dayanmıyor. Gördüğümüz şekliyle vatandaşlarımızın bize şikayetlerinin gelişi itibariyle aynı saatlere rastlaması dolayısıyla topladığımız parçaların uçağa ait olduğunu düşünüyoruz ancak bunun kesin sonucunu laboratuvardan kesin sonuçlar geldikten sonra sizlerle paylaşacağız."

Yayın Tarihi : 28.11.2015 : 19:08

Etiketler : Hatay    Valisi    Düşen    Uçağa    Ait    Olabileceği    Düşünülen    Parçaları    İnceleniyor    Kanalben    Haber   


Yorumlar

2524
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN