Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Tahir Elçi’nin Öldürülmesi Protesto Edildi

Tahir Elçi’nin Öldürülmesi Protesto Edildi
Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin öldürülmesi Van, Hakkari ve Yüksekova İlçesi’nde düzenlenen basın açıklaması ve oturma eylemi ile protesto edildi.

 

Van’da bugün yapılması planlanan ‘Yeni Yaşama Merhaba’ mitingi Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin öldürülmesi nedeniyle iptal edildi. Miting için gelen kalabalık HDP Van İl Binası önüne gelerek Elçi’nin öldürülmesi olayını protesto etmek için yürüyüş ve basın açıklaması yapmak istedi. Fakat grubun yürüyüş yapmasına polis izin vermedi. Polis cadde üzerinde set oluştururken, toplanan kalabalık da Beşyol Mevkii’ni trafiğe kapatarak oturma eylemi yaptı. Oturma eylemine HDP Van Milletvekili Tuğba Hezer, Belediye Eş Başkanları, DBP Van İl Eş Başkanı Münir Aras, HDP Van İl Eş Başkanı Veysi Dilekçi, Derya Hayva, HDP-DBP il ve ilçe örgütleri, sivil toplum örgütleri temsilcileri de katıldı.
 
Hakkari’nin Yüksekova İlçesi’nde de Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin öldürülmesini protesto için yürüyüş ve basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasına Yüksekova Belediye Başkan Vekili Adile Kozay, HDP’li ve DBP’li ilçe başkanları ve çok sayıda kişi katıldı. Basın açıklamasını yapan HDP ilçe Başkanı Fikret Turgut, olayı kınadıklarını belirtti.
 
Elçi’nin öldürülmesi, Hakkari ise KESK öncülüğünde yürüyüş ve basın açıklaması yapılarak protesto edildi. Basın açıklamasını İHD Hakkari Şube Başkanı İsmail Akbulut okudu. Bir insan hakları savunucusu ve barış elçisini daha kaybetmenin üzüntüsü içeresinde olduğunu söyleyen Akbulut,"Tahir Elçi’yi katledenlere, tetiği çeken ve çektirenlere lanet olsun. Üzgünüz, öfkeliyiz ama susmayacağız. Tahir Elçi’nin mirası olan barışı ve insan haklarını haykırmaya devam edeceğiz. Karanlık odakların 1990’lardan bu yana ülkemizde işlenen faili belli cinayetleri, gözaltı kayıplarını sorgulayan, araştıran ve katillerin peşini peşini bırakmayan Tahir Elçi’de bir faili belli cinayete kurban edildi" dedi. Yapılan basın açıklamasının ardından, Elçi için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Yayın Tarihi : 28.11.2015 : 17:01

Etiketler : Tahir    Elçinin    Öldürülmesi    Protesto    Edildi    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

2749
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN