Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Boğaz’ın Gemileri İzmir’de Tasarlanıyor

Boğaz’ın Gemileri İzmir’de Tasarlanıyor
İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ), İstanbul Boğaziçi deniz taşımacılığına tasarımla yeni bir soluk getiriyor. İEÜ EKOTAM Tasarım Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından gerçekleştirilecek proje kapsamında Dentur Avrasya’nın 14 çift başlı yeni teknelerinin iç tasarımları yapılacak. Proje, gelecek yıl hizmete girecek ve yeni nesil tekneler, İstanbul Boğazı’nın yolcularını taşıyacak.

 

 
İEÜ Yat Tasarımı Yüksek Lisans Programı Öğretim Üyeleri Yrd. Doç. Dr. Markus Wilsing, Yrd. Doç. Dr. Emre Ergül ve Yrd. Doç. Dr. Can Özcan ile İEÜ Yat Tasarımı Yüksek Lisans Öğrencisi Alperen Gören, İEÜ Endüstriyel Tasarım Lisans Programı Öğrencisi Mert Karaman görev aldığı projede, gemilerin iç mekân, mobilya ve kimlik tasarımları hayata geçecek. Proje hakkında bilgi veren İEÜ EKOTAM Müdürü Yrd. Doç. Dr. Can Özcan, “İzmir Büyükşehir Belediyesi İZDENİZ Anonim Şirketi’nin İzmir’de sefere giren arabalı vapurlarında mekân ve mobilya tasarımlarıyla, Kordon gemisinin yenilenmesi projeleri üniversitemiz Yat Tasarımı Yüksek Lisans Programı öğretim elemanları ve öğrencilerimiz tarafından gerçekleştirildi. Bu projelerin ardından özellikle deniz taşımacılığına yönelik ciddi bir deneyim kazandık. Ardından İstanbul’dan tasarım talepleri almaya başladık. Önümüzdeki yıl sefere konulması planlanan 14 adet çift başlı yeni teknenin iç tasarımlarını, firmanın da kurumsal kimliğine ait çalışmaları gerçekleştireceğiz" dedi.
 
Dünyada ilk kez kullanılan 37 metrelik özel tekne formu sayesinde yüksek manevra kabiliyetinin sağlandığı araçlarda, yakıttan yüzde 54 tasarruf edildiğini ve yüzde 40 daha hızlı seyir edildiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Özcan, bu yeni teknelerle Üsküdar - Beşiktaş arasında 4 dakikada ulaşım yapılacağını söyledi
 

Yayın Tarihi : 28.11.2015 : 11:55

Etiketler : Boğazın    Gemileri    İzmirde    Tasarlanıyor    Bölge   


Yorumlar

8256
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN