Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


İzmir'de 'Cumhuriyet' Tepkisi

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ile Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün tutuklanmasına İzmir’de, meslektaşları, CHP’liler, sendikalar ve sivil toplum örgütleri ayrı ayrı tepki gösterdi. Gazetenin Ege Bölge Temsilciliği önünde basın açıklamalarıyla, tutuklamalar kınandı.

 

MİT’in Adana’da durdurulan TIR’larıyla ilgili yapılan haberler sonrasında başlatılan soruşturma sonrasında Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ile Ankara temsilcisi Erdem Gül’ün tutuklanmasını ilk olarak meslektaşları saat 11.00’de protesto etti.
 
İzmir Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Gazeteciler Sendikası ile Ekonomi Muhabirleri Derneği İzmir şubesinin ortak yaptığı açıklamada, tutuklamalara tepki gösterildi. İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanvekili Murat Atilla, şunları söyledi:
 
"Türkiye’de basın özgürlüğü, gazetecilerin tutuklanması, gözaltına alınması, sansür, oto sansür ve işten çıkarmalarla ağır baskı altındadır. Halkın haber alma hakkı ve gazetecilerin yaptıkları haberlerle halkı bilgilendirme görevini engellemeye dönük son örnekte Can Dündar ve Erdem Gül’ün tutuklanmasıdır. Can Dündar, TIR’ların içeriğine dönük haberlerin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hedef haline getirildi. Yargaya verilen bu talimatın ardından da, Can Dündar ve Erdem Gül cezaevine gönderildi. Gazeteciler yaptıkları haberler nedeniyle, casus yada terörist olarak suçlanamaz. Türkiye’de. Gazeteciler ve halkın haber alma hakkı bir kez daha tutuklanmıştır. Gazetecilere yönelik tutuklamaları, hukuksuz ve siyasal kararları kınıyoruzö dedi. Murat Atilla’nın ardından söz alan Cumhuriyet Gazetesi Ege Bölge Temsilcisi Serdar Kızık, “Bu konu bildiğiniz sadece Cumhuriyet çerçeveli sorun değil. Basın faşist düzenlerde görülecek baskı altındadır. Talimatla tutuklama dönemleri başladı. Can ve Erdem ne casustur ne de haindir. Gazetecidir. Görevlerini yapmıştır. Cumhuriyet çalışanları bu yolda canlarını verdi Uğur Mumcu gibi, yıllarca içeride hasip yatılar Mustafa Balbay gibi. Ama basının özgürlüğü mücadelesi hiçbir zaman bitmeyecektir, yılmayacaktır. Yeni döneme de basın haklarını savunmak için her şeyi yapacağı."
 
 
CAN VE ERDEM BİZİM ONURUMUZDUR
 
CHP İzmir Milletvekili ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu Onursal Başkanı Atille Sertel de "Arkadaşlarımız Can ve Erdem bizim onurumuzdur. Bu arkadaşlarımız yalnızca gazetecilik yaptığı için, toplumu aydınlattıkları için tutuklandılar. Onları tutuklayan hakim değildir, mahkeme değildir. Onları tutuklayana kindir, nefrettir. Kini kendisine yönetim biçimi edinen özgürlüklerini yok eden hukuku yok eden anlayış sevgilisi arkadaşlarımızı Silivri zindanlarına attırdı. Hesap sorduracağını söyleyen kişi şimdi mutludur. Ama katlettiği adalet bir gün kendisine de lazım olacaktır. Cezaevinde diğer arkadaşlarımız gibi yıllarca cezaevinde yattı. Aslanlar gibi çıkan arkadaşlarımız gibi yatıp çıkacaktır. Toplumun önüne hangi yüzle çıkılacaktır. Adalet ve hukuk daha ne kadar çiğnenecektir. Basın, insanlar özgür oluncaya kadar bu işin takipçisi olacağız" dedi. Türkiye Gazeteciler sendikası İzmir Şube Başkanı Halil Hüner ise "Halkını doğru bilgilenmesi için çabaladık. Gazeteciden terörist yaratamazsın. Gazetecilere uygulanan baskı nedeniyle sektördeki güven yüzde 17’lere indi. Muhalif medya sayesinde böyle. Eğer muhalif medya da olmasa bu oran yüzde 6’larda olacak. Muhalif medya olmasa güvenirlilik oranı daha çok düşecektir. İstediğiniz kadar kendi medyanızı yaratın ama halk size güven duymuyor" dedi.
 
Cumhuriyet Ege Temsilcisi Serdar Kızık da verilen desteğe teşekkür etti. Açıklamaları HDP İl Eş Başkanı Cavit Uğur da izledi.
 
PARTİ VE STK’LARDAN DA DESTEK GELDİ
 
Cumhuriyet Gazetesi Ege bölge temsilciliği önüne saat 12.00’de de Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP milletvekilleri, CHP ve HDP il örgütleriyle, sendikalar ve sivil toplum örgütü temsilcileri geldi. Can Dündar ve Erdem Gül’ün tutuklanmaları bir kez daha kınandı. Açıklamalarda, basın üzerindeki baskılara ve haber alma hakkına vurgu yapıldı, tutuklamalar kınandı.

Yayın Tarihi : 27.11.2015 : 13:33

Etiketler : Can    Dündar    Erdem    Gülün    Tutuklanmasına    İzmirden    Tepki    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

1803
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN