Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Muradiye Külliyesi’nde

Muradiye Külliyesi’nde
Osmanlı Padişahı 2’nci Abdülhamid’in 3’üncü kuşak torunu Şehzade Harun Osmanoğlu, eşi ve çocuklarıyla, Bursa’da restorasyonu tamamlanan Muradiye Külliyesi’ni ziyaret etti.

 

Osmanlı Hanedanı’ndan, 34’üncü Osmanlı Padişahı Sultan 2. Abdülhamid’in 3. kuşak torunu şehzade Harun Osmanoğlu, eşi Farizet Osmanoğlu, oğulları Orhan Osmanoğlu ve Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu ile birlikte Bursa’da Muradiye Külliyesi’ni ziyaret etti.
 
Bursa’nın UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girmesinde önemli bir değer olan Muradiye Külliyesi, Harun Osmanoğlu’na ve ailesine duygusal anlar yaşattı. Şehzade Harun Osmanoğlu, Bursa’da anılarının tazelendiğini belirtirken, oğlu Orhan Osmanoğlu da Muradiye Külliyesi’nin restore edilip ziyarete açılmasının çok önemli olduğunu vurguladı. Daha önce geldiklerinde, devam eden çalışmalardan dolayı külliyeyi ziyaret edemediklerini hatırlatan Orhan Osmanoğlu, Muradiye Külliyesi’nin bugünkü halini görünce çok duygulanıp heyecanlandığını ve vefat ettikten sonra da Bursa’ya defnedilmek istediklerini söyledi.
 
Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu ise Bursa’nın ve Bursalıların ecdada sahip çıktığını belirterek duygulandığını dile getirdi. Osmanoğlu, Muradiye Külliyesi’ne büyük önem veren Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı AK Partili Recep Altepe’yi de tarihi değerin restorasyonundan dolayı tebrik etti.
 
Şehzade Harun Osmanoğlu ve ailesine Bursa ziyaretinde eşlik eden Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Abdülkadir Karlık ise Osmanlı Hanedanı’ndan konuklarını Bursa’da ağırlamanın onurunu yaşadıklarını ifade etti. Başkanvekili Karlık, Muradiye Külliyesi’nin önemine değinerek, Büyükşehir Belediyesi’nin tarihi değerleri geleceğe taşıdığını vurguladı.
 
MURADİYE KÜLLİYESİ
 
Muradiye Külliyesi, Bursa Kalesi’nin kuzey batı eteklerinde, Sultan 2. Murat tarafından inşa ettirilen ve bulunduğu semte de adını veren cami, medrese, hamam, imaret, çeşme ve türbeden oluşan yapılar topluluğundan oluşuyor. 1425 Mayıs ayında başlanıp 1426 Kasım ayında bitirilen caminin önüne 1451 yılında vefat eden 2. Murat’ın türbesi inşa edilmesiyle külliye oluşmaya başladı. Bu türbenin civarına daha sonra birçok şehzade ve saray mensubunun da gömülmesiyle caminin haziresi hanedan kabristanı haline geldi. Külliyede, Sultan 2. Murat’ın eşi Fatih Sultan Mehmet’in annesi Hüma Hatun, Fatih Sultan Mehmet’in ebesi Gülbahar Hatun, Fatih Sultan Mehmet’in oğlu Cem Sultan, Fatih Sultan Mehmet’in eşi Gülşah Hatun, Sultan 2. Beyazıt’ın oğulları Şehzade Ahmet ve Şehzade Mahmut, Sultan 2. Beyazıt’ın eşleri Gülruh Hatun, Şirin Hatun, gelini Mükrime Hatun ve Muhteşem Yüzyıl dizisiyle gündeme gelen Kanuni Sultan Süleyman’ın oğlu Şehzade Mustafa’nın türbeleri yer alıyor.

Yayın Tarihi : 27.11.2015 : 12:19

Etiketler : Şehzade    Harun    Osmanoğlu    Ailesi    Muradiye    Külliyesinde    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

5770
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN