Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Çin’e Kiraz İhracatının Önü Açıldı

Çin’e Kiraz İhracatının Önü Açıldı
Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) çatısı altında bulunan Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği’nin (UYMSİB) yeni başkanı Prof. Dr. Senih Yazgan, Çin’e kiraz ihraç izni konusunda engellerin ortadan kalktığını söyledi. Prof. Dr. Yazgan, "Birlik olarak en önemli hedeflerimizden birini gerçekleştirdik. Kiraz üretiminde dünya 1’incisiyiz. Üretimdeki başarımızı ihracatta da göstermeyi hedefliyoruz. Çin pazarının yollarının kiraza açılması ihracatımızı da önemli orand

 

Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği’nin (UYMSİB), yeni başkanı Prof. Dr. Senih Yazgan oldu. Türk yaş meyve ve sebze ürünlerini dünya pazarlarına açmak amacıyla çalışmalar yapan UYMSİB’in yeni başkanlığına getirilen Prof. Dr. Senih Yazgan aynı zamanda Alara Tarım firmasında 1 yıldan fazla bir süredir yönetim temsilciliği görevini sürdürüyor.
 
Birliğin tüm projelerini yürütmeye devam edeceklerini belirten Prof. Dr. Yazgan, "Görevime başladığım günlerde sektör adına ilk müjdeli haberimizi aldık. Artık Çin’e kiraz ihracı konusunda engeller ortadan kalktı. 2016 yılı ihracatta kiraz yılı olacak" dedi.
 
’ÇİNLİLER TÜRK KİRAZININ TADINA HAYRAN’
 
UYMSİB’in Çin ile ihraç izni konusunda önemli çalışmalar yürüttüğünü hatırlatan Prof. Dr. Senih Yazgan, "Geçtiğimiz yıl Çin’den gelen heyet, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkilileri ile birlikte UYMSİB’de ağırlandılar. Türk kirazının tadına bakan Çinli heyetler kirazın tadına hayran kaldılar. Çinli Heyet’in Türkiye’deki temaslarının ardından ülkelerine döndüler ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile bilgi paylaşımlarının ülkelerine döndüklerinde de devam ettirdiler ve kiraz ihraç izni konusunda nihai sonuca ulaşıldı" dedi.
 
’KİRAZ ÜRETİMİNDE DÜNYA BİRİNCİSİYİZ’
 
Türkiye’nin dünyada kiraz üretiminde birinci sırada olduğuna dikkat çeken Yazgan, UYMSİB olarak ihracatı da aynı dereceye getirmek istediklerini ifade etti. "İhracatımızda da üretimde gösterdiğimiz başarıyı göstermek istiyoruz. Bu yüzden 1.4 milyar nüfusu, 7 bin 600 dolar kişi başına düşen milli geliri olan Çin bizim için çok önemli" diye konuşan Prof. Dr. Senih Yazgan, Çin pazarına girmenin kiraz ihracatını coşturacağını söyledi.
 
Yazgan, UYMSİB’in, Çin’den sonra Japonya’ya kiraz ve Bursa Siyah inciri ihraç izni, yine Güney Kore ve Çin’e Bursa Siyah inciri ihracatı konusunda çalışmalarını sürdüreceklerini ve bu konularda da kısa zamanda sektörün yüzünün güleceğini söyledi.

Yayın Tarihi : 27.11.2015 : 12:15

Etiketler : Çine    Kiraz    İhracatının    Önü    Açıldı    Ekonomi    Kanalben    Haber   


Yorumlar

5084
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN