Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Ekonomik Kurul’da İzmir Limanı Konuşuldu

Ekonomik Kurul’da İzmir Limanı Konuşuldu
İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu’nun (İEKKK) Tarihi Havagazı Fabrikası’nda gerçekleştirilen 55. toplantısında, İzmir Alsancak Limanı’nın yeni imar planı ile Karşıyaka ve Konak tramvayları masaya yatırıldı.

 

 
Açılış konuşmasını yapan Toplantı Başkanı Mehmet Tiryaki, seçim atmosferinin geride kalmasıyla birlikte ekonominin daha fazla ön plana çıkmasını beklediklerini ifade etti. Tiryaki, geçtiğimiz hafta Brüksel’e giden Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu önderliğindeki İzmir heyetinin Avrupa Birliği nezdindeki temaslarına da dikkat çekerek, "İzmir gibi bir kentin, Türkiye’nin AB kararlılığını göstermesi açısından çok önemli bir adım. İzmir’in AB ülkeleri ile temasa geçmesi Türkiye’nin İstanbul’dan ibaret olmadığını gösterdi" diye konuştu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da, Brüksel’de gerçekleştirdikleri görüşmeler sonunda İzmir’in AB ülkeleri arasındaki olumlu imajını gözlemleme fırsatı bulduklarını söyledi.
 
TRAMVAY KARBON SALINIMINI AZALTACAK
 
İEKKK toplantısının ilk gündem maddesi, Karşıyaka ve Konak hatlarında yapımı süren tramvay projeleriydi. İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Buğra Gökçe, her iki projeye ilişkin detayları ve son durumu Kurul üyeleriyle paylaştı. İnşaat çalışmalarının planlandığı şekilde devam ettiğini dile getiren Gökçe, tramvayın kent içi ulaşıma getireceği avantajları, hava kirliliğinin azaltılmasına yönelik katkılarını ve kentin görsel dokusuna katacaklarını görseller eşliğinde anlattı. Gökçe, dolu bir tramvayın 2 körüklü otobüsün ya da 145 binek aracın taşıdığı yolcuyu taşıyabileceğine dikkat çekti. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak Türkiye’nin de taraf olduğu Kyoto Sözleşmesi’nin önemli şartlarından birini yerine getirdiklerini vurgulayan Buğra Gökçe, tramvayların hizmete girmesiyle karbondioksit salınımında yıllık 19 bin 271 ton azalma sağlanacağını ifade etti. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Gökçe, çim zemin üzerine yeşil kesitli uygulama sayesinde de tramvayın kentsel estetik açısından önemli katkı sağlayacağını söyledi.
 
"LİMAN İÇİN ZAMAN KAYBETMEYELİM"
 
İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu toplantısında bir diğer sunum ise Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk tarafından gerçekleştirildi. Özelleştirme sürecindeki İzmir Alsancak Limanı’nın durumuna ilişkin kurul üyelerini bilgilendiren Öztürk, "Yeni planın uygulanması, 8 yıldır kördüğüm olan İzmir için büyük bir motivasyon olacaktır" diye konuştu. Yeni imar planında emsal yapılaşmanın 1.25’ten 0.50’ye indiğine ve AVM projesinin iptal edildiğine dikkat çeken Öztürk, İzmir ile aynı tarihte ihaleye çıkarılan Mersin Limanı’nın bugün İzmir’in iki katı büyüklükte bir kapasiteye sahip olduğunu vurgulayarak, bu aşamadan sonra daha fazla vakit kaybedilmemesi gerektiğini söyledi.
 
Yusuf Öztürk, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile TCDD işbirliğinde hayata geçirilecek Büyük Körfez Projesi’nin de Alsancak Limanı’nın gelişimi açısından büyük önem taşıdığını kaydederek, "İzmir ya karasallaşarak tarihten silinen Efes Limanı gibi ya da dünyayla bütünleşen Amsterdam Limanı gibi olacak" dedi.
 
"GÖZÜMÜZ KULAĞIMIZ ANKARA’DA"
 
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise TCDD ile birlikte gerçekleştirecekleri Büyük Körfez Projesi kapsamındaki liman yolunun taranması için ÇED Raporu’nu beklediklerini belirterek, "Bizim yapacağımız sirkülasyon kanalı çevre, liman yolunun taranması da kent ekonomisi ve limanın faaliyetleri açısından çok önemli. ÇED raporunun hemen çıkıp taramanın yapılması lazım" diye konuştu.
 
TARAMA OLMADAN OLMAZ
 
İEKKK üyelerinden Arkas Holding CEO’su Önder Türkkanı, Alsancak Limanı’nın özelleştirilmesi için 2016 yılının ikinci çeyreğine hedef konulduğunu hatırlatarak, "Körfezdeki tarama faaliyeti tamamlanmadan özelleştirme mümkün değil" dedi. Devletin sonuçlandırmadığı bir tarama faaliyetini özel sektörün üstlenmesinin mümkün olmadığını dile getiren Türkkanı, "Önce tarama faaliyetinin tamamlanması, sonra özelleştirmeye çıkılması daha doğru olacaktır" diye konuştu.
 
"ÇED ONAYI BEKLİYORUZ"
 
İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş ise Büyük Körfez projesinin 2013’de başlayan ÇED sürecinin halen devam ettiğine dikkat çekerek, "2015 sonu ya da 2016 başlarında onay sürecinin tamamlanmasını bekliyoruz. Rehabilitasyon projesi Alsancak Limanı için çok büyük önem taşıyor" dedi. Liman arazisindeki inşaat alanlarının yeni planlama ile bir hayli düştüğünü ve yoğunluğun son derece azaldığını sözlerine ekleyen Ekrem Demirtaş, artık karşı görüş oluşturmadan, bu planın kent adına onaylanması ve ihaleye çıkılması gerektiğini belirterek, ihale şartlarının katılımcıları teşvik edecek şekilde olmasının önemini vurguladı.

Yayın Tarihi : 27.11.2015 : 10:31

Etiketler : Ekonomik    Kurulda    İzmir    Limanı    Konuşuldu    Bölge   


Yorumlar

4967
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN