Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Rusya İle Kriz, Karadenizli Sanayiciyi Endişelendiriyor

Rusya İle Kriz, Karadenizli Sanayiciyi Endişelendiriyor
Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Başkanı Ahmet Hamdi Gördoğan, Rusya’ya en fazla ihracat yapan bölgenin Karadeniz olduğunu belirterek, "Rusya ile yaşanan kriz bizi yüzde yüz etkiler. Tek istediğimiz bu belirsizliğin bir an önce ortadan kalkması" dedi.

 

Rus uçağının Türk hava sahasını ihlal etmesi üzerine düşürülmesinin ardından iki ülke arasında yaşanan kriz, iş dünyasını da tedirgin etti. Rusya’ya en fazla ihracat yapan bölgelerin başında yer alan Karadeniz’de iş dünyanın yaşanan bu gelişmelerin bir an önce olumlu sonuçlanmasını bekliyor. 2014 yılında Samsun Gümrük Müdürlüğü’nce 132 ülkeye ihracat işlemi yapıldığı, 2014 yılında en fazla ihracat işlemi yapılan ülkelerin başında ise Rusya’nın yer aldığı ifade edildi. Samsun Gümrük Müdürlüğü’nden 2014 yılında 1 milyar 228 milyon 906 dolarlık ihracaat yapıldığı ve bunun yaklaşık 700 milyon dolarlık yüzde 57.01 payını Rusya’nın aldığı belirtildi. Rusya’ya yapılan 700 milyon dolarlık ihracatta gümrükten gönderilen ürünlerin başında ise, yaş sebze ve meyve, su ürünleri ile tahıl ve bitkisel ürünlerin yer aldığı kaydedildi.
 
Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, Rusya ile yaşanan krizinden yüzde yüz etkileneceklerini dile getirerek, "Rusya’ya en fazla ihracatı Türkiye’de Karadeniz Bölgesi’nden yapılıyor. Çok fazla konuşmak istemiyoruz. Niye, çünkü bu işe ateşe benzin dökmenin anlamı yok. Acıyı biz çekiyoruz. Gerek gümrükte gerekse limanlarda işlerimiz aksıyor. Bizim isteğimiz bu belirsizliğin biran önce ortadan kalkması ve tekrar eski dostluklara dönülmesi. Bunu münferit bir olay olarak görüp iki ülkenin bu olayda derin yaralar açmaması en büyük dileğimiz. Çünkü bu kadar yatırım yapılmış. Yılbaşı öncesi, en çok malın gideceği zaman. Onların noelleri dolayı. Biziz bunun aşılabileceğini düşünüyoruz. Çünkü büyük ülkeler büyük düşünür. Rusya’nın da Türkiye’nin de büyük ülke olduğunu görüyoruz. Dünyadaki gelişmelere de çabuk şekilde uyum sağlayabileceklerini, bu münferit olaydan Rus- Türk ilişkelirinin bozulmaması en büyük dileğimiz" dedi.

Yayın Tarihi : 26.11.2015 : 16:47

Etiketler : Rusya    İle    Kriz    Karadenizli    Sanayiciyi    Endişelendiriyor    Ekonomi    Kanalben    Haber   


Yorumlar

6932
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN