Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Yerel Bitkilerle Harita Yapacak

Yerel Bitkilerle Harita Yapacak
Dünyaca ünlü Amerikalı kağıt sanatçısı Jane Ingram Allen, Ege Üniversitesi (EÜ) 6. Uluslararası EgeArt Sanat Günleri kapsamında, yerel bitkileri kullanarak ’İzmir Bölge Haritası’nı yapmak üzere İzmir’e gelecek.

 

 
Jane Ingram Allen, günümüz el yapımı kağıt tekniklerini, yerel bitkilerden kağıt yapımı, Asya’daki kağıt yapım uygulamaları ve aynı zamanda çevresel sanat enstalasyonlarında kağıt kullanımını 6. Uluslararası EgeArt Sanat Günleri kapsamında 28 - 29 Kasım 2015 tarihlerinde EÜ Kitap Sanatları Müzesi’nde gerçekleştirilecek olan Kağıt Çalıştayı’nda katılımcılara tanıtacak. Dünyanın değişik bölgelerinde gerçekleştirdiği şehir ve ülke haritalarıyla tanınan sanatçının, 30 Kasım - 3 Aralık tarihleri arasında da İzmir’e özgü yerel bitkileri kullanarak yapacağı “İzmir Bölge Haritası" 4 - 13 Aralık 2015 tarihleri arasında EÜ Kağıt ve Kitap Sanatları Müzesi’nde sergilenecek.
 
El yapımı kağıt harita tabanlı sanatçının ’bölge haritası’ olarak adlandırdığı sanat eserlerinin arasına İzmir Bölge Haritasının katılmasından mutluluk duyduklarını belirten EÜ Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, bulunduğu bölgeden toplanan, o bölgeyi temsil eden materyallerden sanatçının deneyiminin bir çeşit kaydı olan ve ilginç şekillere, renklere sahip haritaların aynı zamanda bir kültürü ve dünyayı görmenin farklı yollarını yansıttığını belirtti. Yılmaz, "Bu yıl Üniversitemizin kuruluşunun 60. yılı kapsamında birbirinden farklı dünya sanatlarının buluşması ile gerçekleşen EgeArt Sanat Günleri kapsamında ünlü bir sanatçı ülkemizi, İzmir’i, kültürümüzü ve insanlarımızı tanıma fırsatı bulacak. Her bölge haritası, el yapımı, çoklu bitki lifi katmanlarından oluşan, kağıdın doğal lif ipleriyle birleşmesinden oluşmakta bu sayede eserler harita gibi katlanabilmektedir. Haritalar, akrilik boya, çizim, kolaj ve diğer tekniklerin kullanıldığı karışık tekniklerle oluşturulmuş eserlerdir. Çift taraflı olup iki tarafı da görülebilecek şekilde asılırlar ve bu sayede izleyici, eserlerin etrafında dolaşıp, konu olan yeri başka açılardan da görebilir. İzmir için özel olarak hazırlanan bölge haritası ile sanatseverler, İzmir aşıkları 4 -13 Aralık 2015 tarihleri arasında EÜ Kağıt ve Kitap Sanatları Müzesi’nde buluşacaklar" dedi.

Yayın Tarihi : 26.11.2015 : 11:25

Etiketler : Yerel    Bitkilerle    Harita    Yapacak    Bölge   


Yorumlar

2903
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN