Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


10 Milyon Dolarlık Satış

10 Milyon Dolarlık Satış
Bursa’da bloklar halinde dağdan çıkarılan ve bir bloğunu  bir TIR’ın taşıyabildiği 30 tonluk mermerler, Bursa Fuar Alanı’nda tanıtıldı. Dünyanın kapalı alandaki ilk ‘Blok Mermer Fuarı’ nın birinci gününde katılımcılar 10 milyon dolara yakın satışa imza attı.

 

Dünyanın ilk blok mermer fuarı ‘Blok Mermer ve İş Makineleri Fuarı’ MADSİAD ile TÜYAP’ın işbirliğinde açıldı. Açılışta konuşan BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, dünya doğal taş rezervinin yaklaşık yüzde 40’ına sahip olan Türkiye’nin sektörde yaklaşık bin 500 adet doğal taş ocağına, 2 bin 100 civarında fabrika ölçeğinde tesise ve 9 bine yakın atölyeye sahip olduğunu ifade etti. 300 bin kişiye istihdam sağlayan sektöre ‘Blok Mermer Fuarı’nı kazandırmak için aylar öncesinden çalışmalara başladıklarını hatırlatan Başkan Burkay, bu fuarın 3-4 yıl zarfında Türkiye blok mermer ihracatının en az yüzde 50’sini gerçekleştirerek, 1 milyar dolarlık ihracata imza atmasını hedeflediklerini söyledi. Burkay, “Sektör temsilcilerimizin de beklentileri doğrultusunda hazırladığımız Blok Mermer ve İş Makineleri Fuarı’mızı 7 ayrı salonda ve 40 bin metrekarelik kapalı alanda gerçekleştiriyoruz. Böyle stratejik bir fuarda stant açan 150 firmamızın 70’i standlarındaki taşların tamamını daha şimdiden sattığını öğrendim. Fuarımızın daha açılmadan 10 milyon dolara yakın bir iş bağlantısı gerçekleştirmesi, sektör açısından ne kadar doğru bir adım attığımızı ortaya koydu” dedi.
 
BURSA’YA MERMER OSB PROJESİ
 
Burkay, mermer sektörünün son yıllarda yükselen bir değere ulaştığını ifade ederek, kente kısa sürede Mermer Organize Sanayi Bölgesi’nin kazandırmayı istediklerini anlattı. İbrahim Burkay, “Mermer sektörünün gelişmesi noktasında BTSO olarak her zaman firmalarımızın yanındayız. MADSİAD ile birlikte güzel çalışmalara imza atmayı istiyoruz. Bu zenginliği yer yüzüne çıkartırken oluşan çevre zararlarını da minimuma indirmeyi hedefliyoruz. Özellikle sanayide de çarpık endüstileşmenin önüne geçme adına ise Bursa’da Mermer OSB’yi hayata geçirmeyi istiyoruz. Fuarlarımızın da etkisiyle sektör temsilcilerimizin 2023 yılında 7 milyar dolarlık ihracat hedefine rahatlıkla ulaşacağına inanıyorum” dedi.
 
“ÇİN BİZİM İÇİN DEVRİM OLDU”
 
İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Kahyaoğlu, madencilik sektörünün Türkiye’de büyük bir hızla geliştiğini ifade ederek, “Eskiden bu sektörde yurt dışı fuarlarına gittiğimizde stant bile açamazdık. Ürünlerimizi yerlere sererdik ve bununla övünürdük. Türkiye doğal taş sektörü büyüyerek çok önemli hamlelere imza attı. Çin sayesinde dünyaya açılan sektör, önemli bir yükseliş gösterdi” diye konuştu.
 
12 ÜLKEDEN 148 FİRMA KATILIYOR
 
TÜYAP Bursa Genel Müdürü İlhan Ersözlü, Bursa Blok Mermer Fuarı ile sektörde bir ilke imza atıldığını ifade ederek, fuara 12 ülkeden 148 firmanın katıldığını kaydetti. 600’ün üzerinde desen ve renkten blokların sergilendiğini fuarın kente değer katacağını belirten Ersözlü, “1,5 yıldır İtalya, Çin, Katar ve Hindistan gibi farklı coğrafyalarda çalışmalar yaptık ve fuarı tanıttık. İlk defa fuar öncesinde satış yapıldığına bu fuarda şahit oldum” diye konuştu.
 
Fuarın açılışının ardından protokol üyeleri, firmaların stantlarını gezerek, çalışmalar hakkında bilgi aldı.
 
Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde 7 ayrı salonda ve toplam 40 bin metrekarelik alanda gerçekleştirilen fuar 25-28 Kasım tarihleri arasında ziyaretçilerini ağırlayacak.

Yayın Tarihi : 25.11.2015 : 17:07

Etiketler : Blok    Mermer    Fuarının    İlk    Gününde    Milyon    Dolarlık    Satış    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

2668
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN